Radní Brna-střed vycházejí z toho, že existují propastné cenové rozdíly mezi nabídkou pro české domácnosti a korporace či státní správu. „Rádi bychom, aby občané Brna-střed mohli neomezeně volat, posílat SMS a využívat 5 GB dat za cenu do 300 korun měsíčně,“ řekl Blesku radní Svatopluk Bartík (41, Žít Brno). Tři největší čeští operátoři podobnou nabídku zatím prodávají za 1098 až 1499 Kč a to při úvazku na dva roky.

Firmy mají pré, lidi pláčou

Firmám a orgánům veřejné správy operátoři nabízejí podle Bartíka služby za ceny výrazně nižší či se slevami ze základního ceníku až o 90 %.  
Brno-střed jde cestou veřejné výzvy podle občanského zákoníku. Operátoři mají měsíc na podání nabídek. Radnice chce využít toho, že bezmála 90 000 obyvatel Brna-střed s vyšší kupní silou, soustředěných na velmi malém území může být pro operátory lákavou obchodní příležitostí.

Ve výzvě hledá radnice Brna-střed dva tarify: základní s neomezeným voláním, esemeskami a ememeskami. Druhým tarifem je balíček 5 GB dat, který je možné dokoupit jednou či vícekrát za stejnou cenu k základnímu tarifu. Nabídka, pokud se radnice s vybraným operátorem dohodne, bude platit po dobu dvou let. Úvazek mezi občanem Brna-střed a operátorem by byla na jeden rok.

V Polsku se dá volat za 190 korun

„Výzvou chceme také otevřít diskusi o tom, že čeští spotřebitelé dostávají za hodně peněz velmi málo služeb,“ říká radní Bartík. V sousedním Polsku nabízí T-Mobile neomezené volání (SMS a MMS za 1,20 Kč) a 5 GB dat v přepočtu za 250 korun měsíčně při dvouletém úvazku. Při úvazku na půl roku je tarif s neomezeným voláním, SMS i MMS a se 2 GB dat je to ještě levnější – necelých 190 Kč.

Rakouský Vectone mobile nabízí 1000 minut volání a 1000 SMS a k tomu 3 GB dat za 9,90 eur měsíčně. A lotyšský Bité nabízí neomezené volání a 5 GB dat za 12,50 eur měsíčně.