„Již od čtvrtka jsme posílili závozy balených vod na všechny naše brněnské obchody,“ sdělil ČTK mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček.

„V noci jsme měli doplňování, takže v tuto chvíli by měl být balené vody dostatek,“ řekl Blesk.cz Koukolíček. Že by došly zásoby balené vody v nejbližších dnech, se neobává. „Tím, že se tato situace vyskytuje pouze v Brně, tak jsme schopní zvýšenou poptávku pokrýt,“ doplnil mluvčí Tesco.

V pátek ráno například chyběla neochucená voda v Tesku ve Velkém Špalíčku, zjistila ČTK od zákaznice, která z obchodu odešla alespoň se slazenou vodou. Ve čtvrtek odpoledne byla podle dalšího zákazníka voda vyprodaná v Albertu na Mendlově náměstí.

Společnost Ahold nicméně Blesk.cz potvrdila, že na situaci obratem reagovala. „Pro zákazníky jsme v našich brněnských prodejnách zvýšili zásoby balené vody,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Vanko.

Na situaci jsme obratem reagovali a pro zákazníky v našich brněnských prodejnách zvýšili zásoby balené vody.

Vodu kupují i na úřady

Rapidní nárůst zájmu o vodu zaznamenala společnost Aqua Diskont, která rozváží po Brně barely. „Je to nárůst zhruba o 100 až 120 procent,“ řekl ČTK jednatel Jakub Štursa. Zásoby jsou zatím dostatečné, teď záleží na tom, jak dlouho potrvá opatření s převařováním.

Balenou vodou se zásobují nejen jednotliví zákazníci, ale také některé instituce, které ji poskytují svým zaměstnancům. Například inspektor provozu zdravotnické záchranné služby ihned po zprávě vodáren zajistil pro zaměstnance všech výjezdových základen balenou vodu na čtvrtek a dnešek. V případě potřeby se zásoby opět zvýší, uvedla záchranka na svém webu.

Vodu převařujte do odvolání

Ve dvou vzorcích kohoutkové vody se našly koliformní bakterie v nízké koncentraci. Bakterie mohou způsobit průjmová onemocnění. Brněnské vodárny a kanalizace provádějí další testy. Přijatá opatření jsou podle hygieniků spíše preventivní. Nejde prý o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi. Za překročení mikrobiálních ukazatelů nejspíš mohou vyšší teploty.

Co na to lékaři?

V těchto dnech doporučují brněnští hygienici veřejnosti veškerou vodu převařovat, infektologové navíc doporučují proti průjmům preventivně užívat probiotika. „Probiotika mohou zvyšovat odolnost naší mikroflóry a současně zlepšit slizniční bariéru našeho zažívacího traktu a tím předcházet vzniku onemocnění. Připraví zažívací trakt na nenadálé změny a podpoří imunitu. Pokud se už akutní průjem rozvine, pomohou rychlejší obnově střevní mikroflóry,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.