Nepijte vodu v Brně. Kvůli bakteriím se musí převařit, varují hygienici

Autor: ČTK, ula, mat - 
15. září 2016
13:24

Voda v Brně a v obcích, kam dodávají vodu Brněnské vodárny a kanalizace, je do odvolání pitná jen po převaření. Důvodem je výskyt koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a můžou vážně ohrozit zdraví. Podle Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) byly zaznamenány jen v nízkém množství. Opatření bude trvat až do odvolání.

Doporučení konzultované s hygieniky vstupuje v platnost okamžitě, dobu trvání nelze předjímat. Opatření se týká více než 400.000 lidí, kromě Brna například Modřic, Kuřimi a dalších obcí.
Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek ČTK řekl, že jde spíše o preventivní opatření. „Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě,“ uvedl. Proto zatím nebudou stát v ulicích ani cisterny s pitnou vodou.

Ve dvou pondělních vzorcích ze Žebětína a Komína byla nalezena tzv. koliformní bakterie. „Po konzultaci s hygieniky jsme doporučili právě toto opatření, tedy převařování vody. Zároveň jsme zvýšili množství vypouštěného volného chlóru do našeho vodovodního řadu, což by mělo situaci vyřešit,“ uvedl Jiří Hanousek z Brněnských vodáren a kanalizací.

„Mezní hodnota koliformní bakterie je podle legislativy nulová. Pokud ji ale ve vzorcích najdeme, nelze vodu brát jako pitnou. Základní doporučení zní, tepelně ji upravit a bakterii zničit, konstatoval ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek.

Výsledky budou zřejmě zítra nebo v sobotu, analýza potrvá tři dny

Výsledky intenzivního odběru vzorků budou známé v pátek, jejich analýza trvá tři dny. Musíme najít příčinu a odstranit ji,“ řekl Šindler. Bakterie se objevily pouze ve dvou vzorcích z pondělí ze Žebětína a Komína, kam míří část povrchové vody z Vírské přehrady. Dvě třetiny Brna zásobuje první březovský vodovod podzemní vodou, do jedné třetiny Brna míří voda smísená z Víru a druhého březovského vodovodu. K mísení dochází u Čebína, z Víru je to zhruba pět procent a 95 procent z březovského vodovodu. Zákonná tolerance zjištěných bakterií je nulová.

Převaření se týká i restaurací a hotelů

Bez ohledu na přijatá opatření nezbývá lidem, než vyčkat do soboty, kdy budou známy výsledky rozborů odebraných vzorků. Převařování vody se týká domácností, veřejného stravovaní, hotelů, restaurací. „Veřejnost na jižní Moravě budeme o situaci průběžně informovat. V sobotu opatření buď odvoláme, nebo přijmeme další opatření. Například náhradní zásobování dotčených míst pitnou vodou,“ dodal hejtman.

Vyšší dávka dezinfekce

Brněnské vodárny a kanalizace jako preventivní opatření zvýšily dávku dezinfekčního činidla v pitné vodě a zahájily intenzivní proplachování páteřních řadů. Přijatá opatření mohou způsobit krátkodobé zakalení dodávané vody.

Brněnské vodárny a kanalizace jsou akciová společnost, kterou z 51 procent vlastní město. Převážná většina zbývajících akcií patří francouzské vodárenské společnosti Suez Environnement. Ke konci loňského roku společnost provozovala 1416 kilometrů vodovodní a 1208 kilometrů stokové sítě.
Většinu vody přivádějí Brněnské vodárny a kanalizace takzvaným březovským vodovodem z oblasti Březové nad Svitavou na Svitavsku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 15. září 2016 18:39 )

ANO - a prazaci to tam kupuji coby MULLER TURGAU

capkazhostenic ( 15. září 2016 16:44 )

Neseženete-li již balenou vodu, přijeďte klidně k nám do Hostěnic (Brno-venkov). U nás je pitné vody dost a velmi kvalitní, u nás v Hostěnicích jsou nám Escherichia coli u prd*le! Máme tu hejno kraviček a ztékající zasakující fekálie z místních kopců nikomu nevadí.

tomik007 ( 15. září 2016 16:06 )

Problem je v tom - ze francouzsti majitele vody nerozumi brnensky

Zobrazit celou diskusi
Další videa