Epidemie nejvíc zasáhla Brno. „Je v něm asi 80 procent nemocných. Větší množství je jich také na Blanensku, poté už jsou jednotky v jiných regionech kraje,“ uvedla Boháčová. Dodala, že většinu nemocných tvoří lidé na okraji společnosti, v poslední době se však nákaza dostává i mezi běžné občany. Každý týden přibývá zhruba deset nových nemocných. 

Renata Ciupek z krajské hygienické stanice uvedla, že nejvíce nakažených je ve věku od 24 do 35 let. „Několik desítek osob je pod lékařským dohledem pro podezření z nákazy. Protiepidemická opatření se zatím úspěšně uplatnila u téměř 400 lidí, u nichž se podařilo vzniku onemocnění včas zabránit,“ sdělila Ciupek.

Virus vniká do těla ústy a vylučován je stolicí

Nakažený šíří virus kolem sebe kontaktem. Pokud si neumyje ruce, může ho podle Boháčové zanechat na klice nebo na jiných předmětech, kterých se pak dotýkají ostatní. Virus vniká do těla ústy a z těla je vylučován stolicí, a to ještě před propuknutím nemoci.

Příznaky v podobě zvýšené teploty, bolesti svalů a kloubů, nevolnosti, zvracení nebo zežloutnutí očního bělma či kůže se objevují obvykle po 14 až 50 dnech od nákazy. „Každý by měl v tomto případě vyhledat lékaře,“ zdůraznila Boháčová. Podle ní je důležité, aby si lidé umývali ruce teplou vodou a mýdlem vždy po použití WC a před konzumací každého jídla. Hygienici nedoporučují pití z jedné lahve, ukusování společné svačiny nebo sdílení cigarety.

V Brně denně čistí vozy MHD

Na situaci už zareagoval i Dopravní podnik města Brna, který přijal opatření týkající se očisty vozidel. „Nově se bude provádět silnějšími dezinfekčními přípravky. Nadále platí, že vozy dopravního podniku prochází pravidelným mytím. Patří mezi ně denní očista, kdy se čistí jednou denně podlahy, madla a okolí oken, a celková očista, kdy se jednou měsíčně kompletně myje celý interiér vozu od podlahy až po strop,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová. 

Podle Boháčové se lidé mohou nákaze vyhnout nejen mytím rukou, ale i očkováním. „Očkovací látka stojí jedna dávka kolem 1000 korun a podávají se dvě. Dostačuje to zhruba na 25 let,“ dodala Boháčová.

Fotogalerie
8 fotografií