KDU-ČSL a ČSSD má jen 18 mandátů z celkových 55. K většině je jich potřeba 28. ANO, Žít Brno a SZ se po odchodu lidovců z koalice dohodly na spolupráci s TOP 09, avšak dohromady mají pouze 27 mandátů a jeden jim schází. ANO přitom před časem vyloučilo ze svých řad Tomáše Kratochvíla kvůli nespokojenosti s jeho prací.

ČSSD a KDU-ČSL chtěly zlákat ke spolupráci ANO, které však chce pokračovat v koalici bez lidovců a po zapojení TOP 09 hledá další partnery k získání většiny. ANO se netají tím, že by do širší koalice chtělo znovu zapojit lidovce. Ti však shodně se s ČSSD tvrdí, že je jejich vzájemná dohoda o spolupráci platná a bez sebe do koalice nepůjdou. Dohromady je ale druhá strana za partnery nechce a usiluje pouze o jednoho z nich. Primátor Petr Vokřál (ANO) nicméně v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál připustil, že pokud se nepodaří najít partnera pro získání většiny v zastupitelstvu, bude ANO společně s partnery jednat o širší koalici i s dvojblokem KDU-ČSL a ČSSD. Vokřál doplnil, že by chtěl mít jasno do příštího zastupitelstva, které se uskuteční v půli května.

Ačkoli by ODS mohla pěti mandáty situaci ANO, Žít Brno, zelených a TOP 09 vyřešit, ODS si ale spolupráci nedovede představit a ani ji ještě nikdo neoslovil. "Nepočítáme s tím, že bychom byli součástí koalice, kde by byli zelení a Žít Brno. Voličům bychom spojení s nimi nevysvětlili, protože máme několik zásadních rozdílů v programu," uvedl Šťástka, kterému vadí pohled Žít Brno a zelených na územní plánování a sociální politiku.

Se spoluprací nepočítá ani primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Nemyslí si, že by se v případě, že se KDU-ČSL nebo ČSSD odmítnou zapojit do koalice, vyslala nabídka směrem k ODS. "Zatím to nemáme projednáno, ale nemyslím si, že s nimi budeme jednat," řel Hollan.

Ze strany ANO, Žít Brno, zelených a TOP 09 nedostala zatím nabídku ani KSČM, řekl dnes ČTK její brněnský předseda Martin Říha. Komunisté jsou ale připravení jednat o spolupráci s kýmkoliv.

Předseda jihomoravského ANO Marek Janíček dnes ČTK sdělil, že se sejdou zástupci ANO, Žít Brno, SZ a TOP 09 k jednání o principech spolupráce. U dalších variant uvedl, že jsou všechny jen na bázi "co by kdyby" a není možné se k nim nyní vyjadřovat. Kratochvíl vyloučený z ANO ČTK už dříve řekl, že se nebrání spolupráci s nikým, a v zastupitelstvu většinou hlasoval stejně jako rozpadlá koalice. Nemyslí si však, že by měl jeho hlas rozhodnout o vzniku nové koalice.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět, SZ, KSČM a TOP 09 po čtyřech a poslední mandát má Kratochvíl.