Koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ se dohodla na spolupráci v říjnu 2014. "Koalice v tomto půdorysu je u konce. Fakticky ji ukončilo hnutí ANO svými kroky, kdy dali za našimi zády opozičním stranám prokazatelně nabídku na nové koaliční uspořádání," uvedla Liptáková.

Zastupitelské kluby lidovců a sociálních demokratů v dohodě deklarují vůli společně převzít odpovědnost za řízení města Brna do konce stávajícího volebního období v roce 2018. "Kluby zastupitelů a jejich jednotliví členové zvolení za ČSSD a KDU-ČSL budou společně usilovat o to, aby nalezli partnery k tomu, aby byla vytvořena koalice, která bude v první řadě v co největší míře naplňovat programové a ideové cíle obou stran a aby tato koalice získala podporu nadpoloviční většiny členů zastupitelstva," stojí v dohodě, podle které budou obě strany jednat výhradně společně. Podle Liptákové se bude nejdříve jednat s hnutím ANO. Vyhrálo volby a má také primátora Petra Vokřála.

Za problémy koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ přitom stály spory mezi ANO a KDU-ČSL. ANO chtělo zřídit holding městských firem, aby byly ušetřeny stomiliony korun, ale také chtělo dostat politiky z představenstev těchto firem a dosadit tam odborníky. Jak už dříve ČTK řekl jihomoravský předseda ANO Marek Janíček, ve čtyřkoalici se hnutí nedařilo prosadit některé zásadní body, což je právě zefektivnění chodu městských firem. ANO proto v týdnu spolu s Žít Brno začalo jednat o nové možné koalici s ČSSD. Lidovci na to zareagovali tím, že začali také vyjednávat o nové koalici.

Koalice měla problémy už před půl rokem, kdy ANO nebylo spokojené se svým radním Tomášem Kratochvílem a požadovalo podporu u koaličních partnerů při jeho odvolání z rady. Lidovci ale řekli, že s Kratochvílem nemají problém. ANO pak Kratochvíla vyloučilo ze svých řad a on na členství v radě rezignoval, přestože to původně odmítal.

Z dohody mezi KDU-ČSL a ČSSD také vyplývá, že byla uzavřena na základě největšího programového a ideového průniku KDU-ČSL a ČSSD a na základě vzájemně dobrých zkušeností v koalicích jak na vládní úrovni, tak i na krajské, ale také na úrovni městských částí. Vládní koalici tvoří ČSSD, KDU-ČSL a ANO, Jihomoravský kraj vede koalice ČSSD a KDU-ČSL.

Hnutí ANO má v zastupitelstvu 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a lidovci shodně po sedmi, ODS pět, zelení, komunisté a TOP 09 má po čtyřech hlasech, poslední mandát má nezařazený Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale už jeho členem není.