V minulosti byla možnost platit za zahrádky o velikosti přes 20 metrů čtverečních buď šest korun za metr čtvereční na den, nebo paušál 6500 Kč za měsíc. Nyní se paušál zrušil a platit se musí šest korun za metr čtvereční denně za zahrádku bez podesty, osm korun za zahrádku s podestou. Podle Kapitančikové cena zůstala vlídná. "V Praze jsou ceny v rozmezí od deseti do 60 korun za metr čtvereční na den, v centru Plzně 20 korun za metr čtvereční na den," uvedla mluvčí.

Provozovatelé tvrdí, že se o zdražování dozvěděli v únoru a platit má už letos. "Máme stometrovou zahrádku, za kterou jsme za sezonu platili kolem 45.000 korun. Podle nových podmínek bychom měli platit přes 170.000 korun," uvedl Zdeněk Sklenář, který má na náměstí Svobody restauraci Zlatá loď. Doplnil, že nájem vnitřních prostor v centru přitom vyjde měsíčně na 100.000 až 150.000 korun.

Místostarostka městské části Brno-střed Jasna Flamiková (SZ) ČTK sdělila, že nízká cena vedla k tomu, že se někteří provozovatelé snažili zahrádky zvětšovat na úkor veřejného prostoru. Na některých místech to podle ní působilo problémy.

Podle podnikatelů je ale zdražení likvidační a zcela v rozporu s tím, že nové vedení radnice slibovalo podporu podnikatelům. "Žít Brno například mělo v předvolebních slibech, že nebude buzerovat podnikatele v centru nesmyslnými regulacemi. Jenomže oni to nejenže nedodržují, ale jdou přímo proti tomu," uvedl opoziční zastupitel Bohumil Straka (TOP 09).

Podnikatelé uvedli, že s nimi o změnách nikdo nekomunikoval. "Bylo nám to prostě oznámeno, přitom my jsme připravení jednat. Radnice ale nemůže udělat jednostranný krok, a pak se nezajímat o následky," řekl Sklenář. Podle něj se zatím domluvilo zhruba 50 podnikatelů z centra s restauracemi, že se budou snažit s radnicí dohodnout na lepších podmínkách. Pokud se tak nestane, hrozí, že zahrádky vůbec neotevřou. "V dubnu a květnu ještě není takové počasí, že by se to vyplatilo. V červnu už to má význam, ale v červenci a srpnu je i přes dobré počasí Brno vylidněné, takže to také nemá takový smysl. A kvůli jednomu měsíci nemá cenu otevírat," dodal Hanák.

Zastupitel Straka upozornil na to, že se změny netýkají pouze cen, ale například i vzhledu zahrádek, což může vést k dalšímu zdražení. Hanák uvedl, že provozovatelé přitom mají už nyní se zahrádkami stotisícové náklady. V konečném důsledku by podle něj změny mohly při otevření zahrádek vést k výraznému zdražení cen pro zákazníky. Podle místostarostky Flamikové mají změny ve vzhledu zahrádek vést k tomu, aby nedeformovaly podobu veřejného prostoru zejména městské památkové rezervace.