Na koncertě zazní čtyři kompozice. Dvě z nich napsal právě skladatel Novák (1921 až 1984), žák Aarona Coplanda a Bohuslava Martinů. Jde o Koncert pro klavír a smyčcový orchestr zaznamenaný i na novém CD a dále skladbu Odarum concentus, kterou složil Novák rovněž pro smyčcové těleso. Program doplňují díla Ondřeje Štochla a Ondřeje Kyase, jehož Komorní symfonie č. 2 pro hoboj, klavír, perkuse a smyčce zazní ve světové premiéře.

Šestatřicetiletý Kyas uvedl, že nová komorní symfonie odpovídá jeho koncepci ryze instrumentální hudby jakožto "abstraktního dramatu". Dlouho prý váhal, zda nemá skladbě vymyslet nějaký konkrétnější název. "Ale nakonec jsem se rozhodl ponechat významovou rovinu zcela na posluchači," uvedl Kyas v autorském komentáři ke skladbě.

Od čtyřicetiletého Štochla na koncertě zazní skladba nazvaná pro P.A.S.ti pro smyčce a hoboj. "Tématem mé skladby jsou propasti a pasti okolo lidí s PAS - poruchou autistického spektra. Jako by byli odrazem povrchnosti naší komunikace i hloubky vnitřní samoty, která je s každou novou generací stále méně snesitelná," popsal Štochl.

Ensemble Opera Diversa tvoří komorní orchestr složený z profesionálních hudebníků, dále sólisté, zpěváci, herci a také komorní sbor Ensemble Versus. Od počátků v roce 1999 se soubor vyvinul v hudební společnost, která připravuje kolem 30 vystoupení a představení ročně, a to včetně operních produkcí.