Při galakoncertu si zaplněný sál Besedního domu vyslechl nejprve Klavírní kvintet g moll Dmitrije Šostakoviče. Členy Haasova kvarteta se záskokem na postu violisty doplnil ještě klavírista Ivo Kahánek. Ve druhé polovině večera zazněl oblíbený Americký kvartet Antonína Dvořáka. Poté si publikum vytleskalo ještě přídavek v podobě jednoho z Dvořákových valčíků.

Pavel Haas Quartet vznikl v roce 2002 v Praze, někteří členové mají slovenské kořeny. Soubor opakovaně získal britskou Gramophone Award přezdívanou Oscar klasické hudby, stejně jako další ocenění. S úspěchem nahrává a koncertuje po celém světě. V Česku vystupuje poměrně vzácně.

Díky festivalu Concentus Moraviae v létě Haasovo kvarteto zamíří do Mikulova na Břeclavsku, kde 1. června odehraje zahajovací koncert putovní přehlídky, a poté ještě do Kyjova na Hodonínsku, Žďáru nad Sázavou a Boskovic na Blanensku. V Moravském Krumlově navíc členové kvarteta povedou mistrovské kurzy.

Festival Concentus Moraviae letos potrvá do 28. června. Ve dvou desítkách měst jižní Moravy a Vysočiny se uskuteční celkem 35 koncertů. Dramaturgové Aleš Březina a Jiří Beneš sestavili program s podtitulem Shakespeare, Beethoven a česká kvartetní tradice. Na festivalu postupně zazní všechny kvartety Ludwiga van Beethovena, řekl při zahájení dnešního galakoncertu ředitel České filharmonie David Mareček. Beethoven jich napsal 16.

Na programu přehlídky jsou i další významné skladby českého i světového kvartetního repertoáru a také dvě nově objednaná díla. "Více než tři desítky koncertů předvedou pestrost tohoto obsazení a význam, jaký zaujímá česká interpretační i skladatelská kvartetní škola," uvedli dramaturgové v programové brožuře.