Porter dostal cenu Grammy v jazzové kategorii právě za svoji nahrávku Liquid Spirit. Odborníci si čtyřiačtyřicetiletého Američana pamatují hlavně kvůli jeho hlasu a přirozenosti, se kterou spojuje jazz, funk, soul, gospel i akustický pop. Poznávacím znamením pro širší veřejnost je také charakteristická černá pokrývka hlavy, která kryje čelo, uši i krk. Nosí ji při všech veřejných vystoupeních.

"Gregory Porter míchá velmi vkusně a zábavně jazz s dalšími žánry a rozšiřuje ho tak mimo standardní skupinu lidí, kteří na jazz chodí pravidelně, takže není divu, že se z něj stal celosvětový fenomén," uvedl umělecký ředitel JazzFestu Vilém Spilka.

Už za první dvě alba Water a Be Good získal Porter nominaci na Grammy. Třetí příležitost s nahrávkou Liquid Spirit už proměnil. Při březnovém koncertu zazní nejen starší Porterovy hity, ale také novinky z připravovaného alba. Má vyjít koncem jara.

Porter je třetí ohlášenou hvězdou 15. ročníku JazzFestu. Další vrcholy přehlídky obstarají 12. února v Sono Centru trumpetista Wynton Marsalis s proslulým big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra a 13. dubna v Bobycentru saxofonista Wayne Shorter.