"V souvislosti s naším evropským růstem jsme nicméně nadále otevřeni hledání dalších příležitostí v České republice," doplnil Taschner. Toho se bude snažit využít i ministerstvo průmyslu a obchodu. "Snažíme se nabídnout jiné tuzemské lokality a uděláme maximum pro to, abychom uspěli v konkurenci okolních zemí, které by tuto významnou investici rády získaly," řekl ministr Jan Mládek (ČSSD).

Amazon sliboval v Brně investici za tři miliardy korun a 1500 pracovních míst. Obyvatelé přilehlých městských částí však měli strach ze zvýšené dopravy, která je podle nich už nyní za hranicí únosnosti.

Developer CTP Invest lituje, že se Amazon takto rozhodl, nicméně chápe, že to tak je kvůli nejednotnému postoji brněnských zastupitelů. "CTP bude pokračovat v hledání jiných investorů a věřím, že se podaří brzy nějaké najít," sdělil v tiskové zprávě ředitel CTP Remon Vos.

Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD), jehož strana hlasovala pro prodej pozemků developerovi i pro změnu územního plánu, který umožnil v zóně stavět sklady či zařízení pro chemický průmysl, stále nejde o definitivní konec. "Amazon neřekl, že s Brnem nepočítá, ale jen že o něj neusiluje. Smlouva města s CTP je platná do konce roku a nyní musí usilovat investor, tedy CTP a město. Pořád si myslím, že to za to stojí, i když zpráva Amazonu není dobrá," řekl dnes novinářům Onderka.

Šéf brněnských zastupitelů ODS Libor Šťástka, jehož strana hlasovala proti, je jiného názoru. "Ukazuje se, že se hlasovalo o Amazonu bez Amazonu a šlo spíše o zájem developera získat městské pozemky," řekl ČTK.

Stejně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) upozornil na to, že CTP před několika týdny prohlásila, že uvažuje o prodeji české části firmy. A pozemky, které lze v průmyslové zóně využít nejen pro výrobu, ale i pro skladování, mohou mít vyšší cenu než před schválením aktualizace územního plánu. "Celé pochybnosti o kauze to jenom zvyšuje a je otázka, komu město pozemky poskytlo a pro koho schvalovalo změnu územního plánu," doplnil Šťástka. Onderka prohlásil, že o záměru CTP v Česku neví.

Hašek se snažil udržet Amazon v Brně a nabídl mu pozemky u letiště. Zda se o ně Amazon zajímal a jak na tuto nabídku zareagoval, Hašek nikdy neřekl a na tuto otázku neodpověděl ani dnes.

Agentura CzechInvest rozhodnutí Amazonu respektuje. "Soustředíme se nyní na zdárnou realizaci projektu v Dobrovízi. Pokud zde bude mít Amazon dobré podmínky k dalšímu rozvoji, mohlo by to do budoucna otevřít dveře ke spolupráci na případných dalších projektech," řekl ČTK Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

Brněnští zastupitelé 20. května schválili aktualizaci územního plánu, čímž stavbu centra umožnili. Amazon ale po předchozích třech nesouhlasech zastupitelstva s prodejem pozemků pro CTP Invest počátkem dubna oznámil, že s Brnem už nepočítá. Poté ale zástupci firmy ještě jednali s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

V Dobrovízi u Prahy se developer se samosprávou dohodl. Počet pracovních míst ve zdejším logistickém centru Amazonu má být stejný jako v Brně.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Jeff Bezos firmu založil v roce 1994 a stále ji vede. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává po celém světě 97.000 lidí.