Z devítimetrové výšky nad terénem a s výkladem průvodce uvidí lidé jednotlivá místa, kde v prosinci 1805 zuřily střety mezi vojskem Napoleona Bonaparte a koaličními rusko-rakouskými silami.
„Na plošiny přibudou i tabule s důležitými body týkajícími se bitvy tří císařů a dalekohledy,“ řekl vedoucí památníku Ondřej Buček.
Nevšední pohled
Úplně novým prvkem je také skleněná stěna před budovou muzea tvořící významné rozšíření vstupního prostoru. „Návštěvníkovi poskytuje nevšední pohled. Je-li otočený čelem k muzeu, vidí zároveň odraz kaple a celého prostoru za svými zády,“ doplnil Buček.
Po pauze otevřeli Mohylu míru, návštěvníky čekají vyhlídkové plošiny Zdeněk Matyáš
Další podstatnou změnou je kavárna s novým interiérem. V jejím salonku nabídne památník prodejní galerii uměleckých děl.
Miliony z EU
Projekt architekta Petra Franty začal na jaře 2022 a. vyžádal si řadu omezení včetně úplného uzavření expozice. Z 81 milionů korun téměř 50 milionů poskytnula Evropská unie z programu IROP a stát, Jihomoravský kraj věnoval takřka 31 milionu
Na podzim roku 2024 čeká Mohylu míru modernizace expozice s plánovaným zahájením k 220. výročí Bitvy u Slavkova (1805). Současné dvě stálé expozice Bitva tří císařů Slavkov / Austerlitz 1805 a Fenomén Austerlitz zůstaly zatím po rekonstrukci v nezměněné podobě.
„Nová expozice využije interaktivit i multimediálních prvků. Naváže na koncept celkové proměny areálu Památníku a bude fungovat jako jeho nedílná součást. Historii propojíme se současností,“ představil plánované změny náměstek hejtmana pro kulturu František Lukl.
Z Brna autobusem až k památníku
Už dva roky zajíždí na památník autobus číslo 48 přímo z centra Brna. „Díky tomu se Mohyla míru stala pro návštěvníky ještě více přístupná a zážitkovou formou se tak mohou přiblížit evropské historii v našem regionu,“ upozornil Buček.