5. červenec 2020

Zrození Země, dobrodružná hra i oblíbená vyhlídka: Brno zase začíná žít

/
 • Kam v Brně za zábavou
  15. května 2020 ● 14:51

  Po mnoha týdnech strávených v karanténě si mohou Brňané konečně prožívat i jinou zábavu. Posedět na zahrádce oblíbené hospůdky, shlédnout výstavu nebo pokochat se pohledem na hvězdnou oblohu. Kam se můžete podívat o víkendu 16. a 17. května a kde je naopak ještě zavřeno?

 • 1.

  Zrození Země ve hvězdárně

  Těsně před víkendem v pátek 15. května začne fungovat Hvězdárna a planetárium Brno, a to za speciální zvýhodněné vstupné. „Samozřejmě dodržíme nezbytná pravidla - rozestupy, roušky, e-vstupenky, ale jinak to bude úžasná podívaná jako vždy. Do konce června máme přitom jednotné, symbolické vstupné 50 Kč,“ uvedl ředitel Jiří Dušek.

  Hvězdárna zařadila na víkend pořad „Zrození planety Země“ - vždy od 16., 18. a 20. hodiny. „Představení, které uvádíme v obnovené premiéře z doby krátce předkaranténní, využívá pokročilé vizualizace založené na astronomických pozorováních a nejnovějších poznatcích fyziků, geologů a biologů. Na dosud nejlepší animaci na světě tak například uvidíte, jak vznikl průvodce naší planety – stříbřitý Měsíc,“ láká ředitel.

  Sleva na hvězdárně
  Sleva na hvězdárně
  Autor: Archiv Hvězdárna Brno

 • 2.

  Elektron v Technickém muzeu

  Návštěvu Technického muzea zpestří dětem i dospělým po koronavirové pauze nová muzejní hra „Objevná cesta doktora Elektrona“. Návštěvníci se nemusí bát, dodrženy budou bezpečnostní rozestupy a hra není kontaktní. „Pátrat budeme po stopách slavných vynálezců, jako byl Johannes Gutenberg nebo Galileo Galilei,“ uvedla mluvčí.

  Chybět nebude ani Karl Benz, vynálezce prvního motorového vozu na světě, jehož vzácnou replikou se pyšní ve svých expozicích právě Technické muzeum v Brně. Muzeum je o víkendu otevřeno od 10 do 18 hodin, základní vstupné činí 130 korun, senioři, děti a studenti zaplatí 70 korun. 

  Elektron v Technickém muzeu
  Elektron v Technickém muzeu
  Autor: Archiv Technické muzeum

 • 3.

  Brněnská dominanta hrad Špilberk

  Na hradě Špilberku jsou zpřístupněné výstavní síně a stálé expozice Muzea města Brna. „Návštěvníci hradu musí povinně dodržovat bezpečnostní rozestupy dvou metrů, dezinfikovat si ruce při vstupu a mít roušku či šátek,“ říká mluvčí muzea Michael Kalábek. Nově je otevřena výstava, která představí průřez díla moravského rodáka malíře a grafika Jiřího Bieleckého.

  Spolu s jeho díly je vystavena i tvorba dalších umělců, včetně brněnského umělce Dalibora Chatrného. „Spojuje je zájem o zkoumání přírodních jevů, účinky gravitace, výstava v širší souvislosti ukazuje, jak několik umělců zpracovalo obdobné téma,“ doplňuje mluvčí. Expozice jsou otevřeny od 9 do 17 hodin a za plné vstupné zaplatíte 190 korun, děti od dvou do šesti let platí symbolických 10 korun.

  Brněnská dominanta hrad Špilberk
  Brněnská dominanta hrad Špilberk
  Autor: Archiv Špilberk, M. Budíková

 • 4.

  Výhled z věže Staré radnice

  Zpřístupněna od 11. května je už i populární turistická atrakce – věž Staré radnice. Kromě krásného výhledu na celé Brno nabízí věž zájemcům do 22. května akční vstupenky. Zakoupit lze zvýhodněné vstupné 1+1 zdarma. „Před několika dny 8. května se věž Staré radnice rozezněla českou státní hymnou v podání Filharmonie Brno. Tato akce byla součástí děkovné kampaně magistrátu města Brna a současně připomenula 75. výročí od konce druhé světové války,“ říká manažer TIC Jan Gerych.

  Vstup na věž je povolen pouze s ochranou nosu a úst. Otevřeny jsou i historické sály, maximální počet návštěvníků je sto. Jak historické sály, tak vyhlídková věž jsou o víkendu v provozu od 9 do 18 hodin.

  Výhled z věže Staré radnice
  Výhled z věže Staré radnice
  Autor: Archiv TIC Brno

 • 5.

  Korunovační klenoty v Letohrádku Mitrovských

  Výstava v Letohrádku Mitrovských sleduje osudy 22 vladařů napříč pěti staletími a představuje unikátní repliky koruny, žezla, jablka a dalších vzácných klenotů. Tyto repliky klenotů nejsou obyčejné plastové kopie, ale jsou pozlaceny nejryzejším zlatem. „Jsou to mistrovské repliky, k nerozeznání od originálu. Kopie lze dělat i z bižuterie, toto jsou zlatnické práce proslulého zlatníka a šperkaře,“ vysvětluje produkční Petr Lukas.

  Vystaveny jsou další zajímavostí jako husitské zbraně, pražské jezulátko či replika šatů Marie Terezie. „Byly vytvářeny tři čtvrtě roku. Snažili jsme se používat materiály, z nichž se tehdy šilo,“ prozrazuje produkční. Letohrádek je otevřený od úterý do neděle od 10 do 16.30 hodin. Dospělí zaplatí 150 korun, vstupenka pro děti do 15 let stojí 80 korun, děti do šesti let o polovinu méně.

  Pozlacená replika koruny v Letohrádku Mitrovských
  Pozlacená replika koruny v Letohrádku Mitrovských
  Autor: Markéta Malá

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy