Součástí festivalu zábavy, který se v Brně koná po dvaadvacáté, jsou i oslavy několika výročí. MHD v Brně slaví 150 let, Vysoké učení technické 120 let a 100 let letos uplynulo od založení Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a od vzniku Velkého Brna.

Letošní účast ohňostrůjců je podle organizátorů velmi kvalitní. „Snažíme se vybírat z mnoha firem podle formy tvůrců. Každý má své lepší a horší období. Norové jsou umělci s vynikající technickou přípravou. Filipínci vědí, co dělají, protože mají oheň v krvi. Portugalci jsou v Brně populární. Je před námi atraktivní ročník,“ řekl technický ředitel ohňostrojné show Jaroslav Štolba.

Přispělo miliony

První nesoutěžní ohňostroj na přehradě předvede tradiční účastník brněnských slavností, Flash Barrandov SFX. Epilog zajistí ze Špilberku 15. června český Ignis Brunensis Team a bude věnovaný výročí tří zmíněných brněnských univerzit. Brno letos přispělo na slavnosti 2,4 milionu korun.

Video
délka: 01:18.99

Přehlídka ohňostrojů se letos koná již po dvaadvacáté. Blesk TV Zdeněk Matyáš

„Předpokládám, že ohňostroje budeme podporovat i v dalších letech, je to velmi dobrá prezentace města,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

Ohňostroje začínají vždy ve 22.30 a trvají zhruba 20 minut. Porotci poté vyberou nejlepší ohňostroj. Diváci hlasují zvlášť, mohou vybírat ze všech, tedy i nesoutěžních ohňostrojů.

Technická nostalgie

Do poloviny června se uskuteční v Brně řada dalších akcí. Významnou součástí je především dopravní nostalgie naplánovaná na víkend 15. a 16. června. Technické muzeum v Brně ve spolupráci s dopravním podnikem zprovozní některé historické tramvaje, trolejbusy a autobusy.

„Chceme lidem ukázat, jaké skvosty máme, proto dvě tramvaje navíc pouze vystavíme. Aby mohly jezdit, je potřeba pět až sedm milionů korun na každý vůz. Ukážeme unikátní kropicí vůz z roku 1928 a vůz přezdívaný Grácka z roku 1899,“ uvedl ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek. Jezdit budou i retrotramvaje dopravního podniku nebo parní vlaky.