Přesunutí festivalu do Brna podporuje i současné vedení města, i když debaty o tom začaly ještě za éry bývalého primátora Petra Vokřála. Nové vedení v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou myšlenku uspořádat festival nadále podporuje. Brněnští piráti dokonce prosadili festival jako jeden z bodů do programového prohlášení nové koalice.

Možná už příští rok

V případě úspěšného dokončení jednání by se Trutnoff Open Air uskutečnil v obvyklém termínu kolem 21. srpna v Pisárkách nedaleko pavilonu Anthropos. „Nejspíše by se festival konal v roce 2020, ale my jsme připraveni to dokázat i v roce 2019. Musely by se však vyřešit některé nevyjasněné majetkové vztahy, kdy část pozemku patří ministerstvu obrany. Každopádně se hledají cesty, jak festival přemístit do Brna, kde cítím vůli a chuť se domluvit,“ uvedl organizátor festivalu Martin Věchet.

Naposledy se přehlídka rockové hudby konala v roce 2016 jako pocta k nedožitým osmdesátinám Václava Havla. Exprezident Havel býval návštěvníkem festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987.

Pisárky mají budoucnost

Nové místo pořadatelé slavného festivalu vybírali z dvaceti nabídek z celé republiky. Přírodní lokalita kolem pisáreckého pavilonu Anthropos u řeky Svratky se zdá Věchetovi optimální.

„Místo má budoucnost v tom, že se na něm dá festival rozvíjet a rozšiřovat a neplánuje se tam žádná komerční nebo průmyslová výstavba, jako se nám to stalo v Trutnově,“ uvedl.

Problém s pozemky

Festival Trutnoff Open Air s třicetiletou tradicí se letos už podruhé nekonal, přírodní areál Bojiště, kde býval, má nového nájemce, v jeho okolí vznikly stavební parcely. V Trutnově měl Věchet dlouhodobé spory s místním starostou a soupeřem z komunální politiky Ivanem Adamcem (ODS). Věchetovi se akci přezdívanou český Woodstock nepodařilo přesunout do městyse Mladé Buky, kde se proti festivalu v petici vyslovilo 80 procent obyvatel.

V minulosti v Trutnově vystupovali české i zahraniční kapely a hudebníci, například The Plastic People of the Universe, Mňága a Žďorp, Eva Pilarová, Faith No More, Prodigy, Iggy Pop nebo Patti Smithová.

VIDEO: Vystoupení Lucie Bílé na Koncertu ’68 na Václavském náměstí v Praze.

Video
délka: 02:49.40

Lucie Bílá zpívá na Koncertu ´68 na Václavském náměstí. Jirka Marek