Keltové dorazí do Česka! Propadnout jim můžete na víkendovém festivalu Lughnasad
Nasavrky na Pardubicku se po dva dny stanou tajuplnou říší Keltů, stejně jako loni, kdy si výjimečný festival nenechalo ujít na čtyři tisíce návštěvníků. I ty letošní čeká nabitý program.
Keltská hudba i zbraně se rozeznívají každoročně uprostřed léta v Nasavrkách v Pardubickém kraji už nějaký ten pátek (a sobotu). Letos se Keltský archeoskanzen otevře všem zájemcům o možná nečekané zážitky 27. a 28. července. „Keltská kultura je jednou z vůbec prvních, které se na našem území rozvinuly a o nichž máme alespoň nějaké informace. Byla to kultura velice bohatá na vzdělání, umění a manuální zručnost. Kelti a jejich sídla patří k naší historii stejně jako například Karlštejn, Velehrad nebo Věstonice,“ řekl Blesku mluvčí organizátorů Jiří Kalát důvod, proč rozhodně stojí za to keltskou kulturu neminout.
Co návštěvníky v pátek a v sobotu čeká? „Hlavní program by se dal rozdělit do dvou částí. Mezi kapelami je asi největším lákadlem polské dívčí seskupení Laboratorium Pieśni a pak určitě česká skupina Asonance,“ uvedl Kalát. Kapely však letos nejsou všechno. Během celé soboty budou mít návštěvníci možnost spatřit rekonstrukci pěti keltských rituálů. „Během nich se snažíme o co největší historickou přesnost, přesto je zde určitá autorská licence, která nám dovoluje vše provázat v jeden srozumitelný příběh,“ vysvětlil. Rekonstrukce pak doprovázejí přednášky českých expertů na různé oblasti spojené s rituálním nebo duchovním životem našich předků. „Budou to představení zajímavá, přesto co nejpřesnější a vzdělávací,“ doplnil Kalát.
Podívejte se na upoutávku festivalu:
Festival si užijí rodiny s dětmi, stejně jako milovníci hudby, dobrého jídla, pití a zábavy. Historický program je doplněn o workshopy. „Hry a přednášky ocení rodiče s dětmi, stejně pak oživlou keltskou vesnici, kde by se letos mělo pohybovat kolem 150 kostýmovaných účinkujících. Tato část festivalu má především vzdělávat a bavit,“ upřesnil Kalát. Večerní koncerty pak přibližují atmosféru klasických festivalů s tím, že snaží propagovat hudbu „keltskou“, bretaňskou, skotskou či irskou. „V rámci celého festivalu je možné ochutnat mnoho specialit, jakou je například Thorovo kladivo, což je pivo s medovinou,“ uzavřel Kalát. Je tedy jasné, že stát se alespoň na dva dny Keltem může být skvělá letní zábava.
Více informací o festivalu najdete zde...