Dřív na ulici Milady Horákové 22 v Brně bývala nevzhledná nonstop herna, kde lidé mohli tak akorát přijít o peníze na videoloterijních terminálech. Teď se tam naopak rodí nové naděje a optimismus. Ve studiu Amaro nahrávají jak zavedení profíci za peníze, tak amatéři, kteří si takové částky nemohou dovolit.

„Amaro records je skupina nadšenců, které pojí láska k muzice. Jsou to převážně mladí, talentovaní Romové a Romky, kteří by na splnění svého snu: nahrání své vlastní hudby, neměli prostředky,“ dočtete se na webu studia. „Proto se zapojili do budování studia. Každou odpracovanou hodinu můžou ve studiu vyměnit za hodinu nahrávání.“

Finančně soběstačné

„V Brně fungovaly romské kapely dávno předtím, než jsme přišli, třeba ze slavných rodin Horváthovců, Bagárovců,“ řekla Blesku.cz Petra Borovičková ze studia a pokračovala: „Docela se proslavili Gulo Čar, teď spolupracujeme s Monikou Bagárovou (22, finalistka Česko Slovenské SuperStar, pozn. red.). Na tuto tradici navazujeme a snažíme se podporovat mladé, začínající umělce, a také propojovat romskou komunitu s majoritou v Brně.“ Mezi mladými muzikanty kolem Amaro records v oblibě vede rom-pop, ale dost je znát i tradice lidové romské muziky, stejně jako jazzu, swingu či r’n’b.

Studio už funguje dva roky. Do začátku pomohla Masarykova univerzita, která zajistila například nákladné vybavení, radnice poskytla budovu za korunový nájem, s rekonstrukcí pomohly nadace Bader Philanthropies, Inc., Nadace Via  i desítky drobných dárců. I tak pro dobrovolníky zbývá řada možností, jak pomáhat a vysloužit si nahrávací čas: prezentace projektu, propagace na Facebooku, podpora kulturních akcí a podobně.

Fotogalerie
23 fotografií

Vedle dobročinnosti ale studio funguje jako každé jiné a už si na sebe skoro dokáže vydělat, komerční projekty převažují. A tak má nakročeno stát se finančně udržitelným projektem, co nebude záviset na dotacích a grantové podpoře.

V prosinci ke studiu přibyla i hudební kavárna, kde na tréninkových pozicích pracují mladí Romové. A kromě kávy tam Brňané mohou zajít i na pestrou nabídku koncertů, diskuzí i jiných kulturních akcí.

Ocenění z Vídně

Amaro Records si získalo uznání i za hranicemi: z vídeňského udílení cen SozialMarie za sociální inovace si přivezlo 2000 eur (53 000 Kč).

Fotogalerie
23 fotografií