Uspořádání veřejné sbírky schválili brněnští radní. Peníze poslouží na pořízení, instalaci, údržbu a opravy lavičky. „Ozvalo se mnoho lidí, kteří na to chtějí přispět. Město na to sice peníze má, ale kvůli poptávce umožníme veřejnou sbírku,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík.

Lavička bude na čtvrté Kapucínské terase. Město ji chce otevřít 5. října v den narození bývalého dnes už zesnulého prezidenta.

Podle Hladíka se tam v 80. letech minulého století tajně stavěla pódia a divadlo tam hrálo Havlovy hry. Zásluhu na tom měl nynější rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý, který měl s Havlem blízký vztah a dříve působil jako dramaturg Divadla Husa na provázku.

První byla v USA

Lavička Václava Havla je projekt pamětních míst věnovaných zesnulému prezidentovi. Má podobu dvou křesel spojených kulatým stolkem. Středem pak prorůstá kmen stromu. Brněnská lavička přibude už k vysazené lípě.

První lavička vznikla ve Washingtonu, další jsou v Dublinu, Barceloně, v Praze, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové. Brno už má uličku Václava Havla, která vede od Divadla Husa na provázku směrem ke Kapucínským terasám.

VIDEO: Dagmar Havlová vlastní stovky klobouků! Co s nimi dělá a kde je uschovává?

Video
délka: 03:13

Dagmar Havlová vlastní stovky klobouků! Co s nimi dělá a kde je uschovává? Markéta Reinischová, Aleš Brunclík