Skupina sdružuje zhruba 50 obcí, podnikatelů i neziskových organizací z oblasti Šlapanic, Slavkova u Brna a Bučovic. Peníze pokryjí desítky projektů. Půjdou na různé věci.

„Bude to na dopravní stavby jako přechody, veřejné osvětlení, chodníky, na školy a školky a přístavby pro zvětšení kapacit nebo pro specifické učebny, ale i do sociálních služeb a na podporu zemědělců a domácích produktů,“ vyjmenoval předseda místní akční skupiny a starosta Velatic Jan Grolich.

V prosinci se vypíšou první dvě výzvy. „Budou zaměřené na podporu provozu dětských skupin, příměstských táborů a školních klubů, ale také na podporu zemědělců a producentů místních produktů,“ uvedl Grolich.

Další výzvy se připravují na příští rok. „Jsou zaměřené na bezpečnost v dopravě, prorodinné aktivity, mateřské a základní školy a podporu v sociální oblasti,“ řekla manažerka místní akční skupiny Hana Tomanová. Peníze bude možné ale čerpat také na výstavbu cyklostezek, opravy polních cest a podobně.

Podle Grolicha mohou podnikatelé získat podporu 45 procent, obce až 95 procent. Zbytek musejí doplatit sami. Například Kovalovice využijí program na vybudování cyklostezky.

„Mezi naší obcí a sousedními Viničnými Šumicemi cyklostezka chybí. Naše děti dojíždí do školy v Šumicích a naopak lidé ze Šumic se v létě jezdí koupat do našeho přírodního biotopu. Nová cyklostezka tak cestování hodně usnadní,“ uvedl starosta Kovalovic Milan Blahák.