Vláda vytvořila post vyslance pro Balkán. Ministři probrali kritickou infrastrukturu i slintavku
Změny v určování provozovatelů budov či zařízení kritické infrastruktury a posílení jejich bezpečnosti projednávala na dnešním zasedání vláda. Zabývat se měla i určením obvodů, ve kterých budou moci na podzim volit do Sněmovny krajané korespondenčně. Ministři rozhodovali i o vstupu do řízení u Ústavního soudu o možném zrušení nového trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc či o vytvoření funkce vládního zmocněnce pro Balkán.
„Děláme maximum proto, abychom eliminovali zavlečení nákazy na území České republiky," řekl k rozšíření slintavky a kulhavky na Slovenku ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po jednání vlády. “Máme připravené pohotovostní plány. A já včera požádal veterinární správu, aby připravila, co je potřeba doplnit,“ dodal Výborný s tím, že čím dříve se podaří nakaženou drůbež zlikvidovat na Slovensku, tím bude Česko méně ohroženo.
Podle Výborného ale i Česko chystá opatření. Bude se kontrolovat nákladní doprava na hraničních přechodech u Lanžhotu, Starého Hrozenkova, Bílé Bumbálky a Mostů u Jablůnkova. Zvažuje se tak třeba i povinná dezinfekce při vstupu do farm.
Nová velvyslankyně při EU
Vládní zmocněnkyní pro Balkán se má stát bývalá velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá. Na dotaz ČTK to dnes před jednáním vlády řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Vytvoření funkce a její jmenování bude dnes schvalovat vláda. Hrdou v Bruselu na začátku února vystřídal dosavadní velvyslanec v Lucembursku Vladimír Bärtl. Na konci ledna Hrdá v rozhovoru s ČTK řekla, že by se po odchodu z postu velvyslankyně měla v Česku věnovat tématu rozšiřování EU.
Lepší komunikace s Balkánem a
„Jsem velice rád, že paní velvyslankyně Hrdá přijala možnost stát se vládní zmocněnkyní pro Balkán,“ řekl Lipavský. Region podle něj vyžaduje intenzivní diplomatickou péči. Vládní zmocněnkyně bude působit v rámci ministerstva zahraničních věcí. „Jsem rád, že význam Balkánu roste. vyhodnotili jsme proto, aby existoval nástroj pro lepší koordinaci,“ řekl Výborný. Funkce vznikne od začátku dubna.
Změnu v určování provozovatelů budov či zařízení kritické infrastruktury a posílení jejich bezpečnosti má přinést nový zákon, který dnes podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) schválila vláda. Právní úprava se zaměřuje na lepší sdílení informací, ověřování jejich pracovníků a případné sankce. Zavádí také portál kritické infrastruktury.
Vnitro navrhlo subjekty kritické infrastruktury upravit samostatným právním předpisem a vyjmout ze zákona o kritické infrastruktuře. Současné problémy vidí ministerstvo například v tom, jak se určují stavby, zařízení a prostředky, které do kritické infrastruktury patří. Existují jiné postupy pro prvky patřící státu a pro ty, které jsou nestátní. Oba jsou podle vnitra zdlouhavé.
Hlasování pomocí pošty v zahraničí se uskuteční poprvé, umožní to loni přijatá změna zákona. Návrh nařízení připravený ministerstvem zahraničí vypočítává také místa, v nichž poštovní služby nejsou dostatečně spolehlivé, takže tam korespondenční volba nebude možná. Přestože přesný počet českých občanů zdržujících se v těchto státech není znám, ministerstvo zahraničních věcí předpokládá, že jde řádově o desítky osob.
Kabinet projednal také novelu zákona o výrobcích s ukončenou životností, která především zapracovává evropské nařízení o bateriích. Zabývá se i nařízením o sazbě jednorázového poplatku za ukládání radioaktivních odpadů nebo návrhem navýšit rozpočet Státního fondu podpory investic (SFPI) o 3,6 miliardy korun. Projednávány jsou i návrhy změn zákonů, jejichž cílem je snížit administrativní a finanční zátěž podnikatelů v oblasti životního prostředí. Jde například o zjednodušení hlášení přepravy nebezpečných odpadů nebo snížení povinné rezervy obalových materiálů.
Spor s hejtmanem o vyhlášení stavu nebezpečí
Krizový štáb ministerstva životního prostředí doporučil hejtmanovi Olomouckého kraje vyhlásit pro oblast Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku stav nebezpečí, který umožní urychlit sanační práce po únorové havárii cisteren s toxickým benzenem. Po dnešním jednání štábu to novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci na místě označil za velmi nebezpečnou, mimořádně závažnou a riskantní. Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) ale uvedl, že se stav nebezpečí vyhlásit nechystá. Havárie podle něj jde z pohledu legislativy za státem.
Hladík hejtmanovo rozhodnutí nevyhlásit stav nebezpečí nechápe. Uvedl to na síti X s tím, že situace v Hustopečích je vážná a každé zdržení komplikuje sanaci místa a zvyšuje dlouhodobá rizika pro životní prostředí i zdraví lidí v okolí. Ministr zmínil také to, že na jednání krizového štábu i přes vážnost situace místo hejtmana dorazila jeho náměstkyně. S Oklešťkem, který se jako poslanec ANO účastní dnešního jednání Sněmovny, bude ale o věci dnes v 15:00 ještě jednat, řekl ČTK Hladík.
Na rozdíl od tebe i ten Nutella ví, že už od r. 1989 žádná Barma není.