Do letošní statistiky aktuálně 145 vloupání na jižní Moravě  »přispěl« i nenapravitelný chmaták (59), který si oblíbil Tišnovsko. Většinou poničil okna a cestu dovnitř měl volnou. Některé věci, které uvnitř našel, zanesl do zastaváren, jiné prodal pod rukou.

„Policistům se zatím podařilo muži prokázat deset případů vloupáním, při nichž způsobil škodu za více než dvacet tisíc korun. Kriminalisté zjišťují, zda další vloupání do rekreačních objektů v okolí Tišnova nejsou také jeho dílem,“ poznamenal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Před příchodem zimy proto policisté znovu apelují na majitelé objektů, aby nebrali rady, jak ochránit svůj majetek, na lehkou váhu. Mnohdy majitelé rekreační objekty zazimují a vracejí se až na jaře.

„Zlodějům se tak naskýtá snadná příležitost k prohledání objektu a odcizení zapomenutých cenností. Lidé bez domova v chatách přespávají a často například zkonzumují trvanlivé zásoby či alkohol. Velkou ztrátou pro majitele je například spálený nábytek či fotky, kterými si bezdomovci v chatách zatápí,“ shrnula poznatky z vyšetřování řady případů jihomoravská policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Co radí policie?

* Zvolte vhodné zabezpečení chaty s ohledem na hodnotu jejího zařízení (v některých případech jednoduchých chat bez hodnotnějšího vybavení se nemusí investice do drahého zabezpečení vyplatit, protože škoda vzniklá poškozením bezpečnostních dveří převýší hodnotu věcí, které by mohl zloděj z chaty odnést).

* V blízkosti objektu nenechávejte viditelně žebříky a nářadí, které by mohlo pachateli usnadnit násilné vniknutí do chaty.

* Po dobu, kdy chatu pravidelně nenavštěvujete, si odvezte veškeré cenné věci (televize, rádia, kola, starožitnosti, historické zbraně apod.).

* Snažte se objekt nepravidelně navštěvovat i v zimním období.

* Pokud žije v blízkosti chaty důvěryhodná osoba, která zde trvale bydlí nebo se zde alespoň zdržuje častěji než vy, požádejte ji o kontrolu vaší chaty.

* V případě vloupání do vašeho rekreačního objektu či objektu vašeho souseda se nezdráhejte okamžitě kontaktovat Policii ČR přes tísňovou linku 158 a do objektu raději nevstupujte.

VIDEO: Zásahovka chytla zloděje, byla to rychlá akce. Podívejte se.

Video
délka: 00:59.07

Zásahovka chytla zloděje David Malík, Policie ČR