Prastaré britské plemeno stálo u vzniku mnoha moderních masných plemen prasat. Samo je však téměř odsouzeno k zániku – na celých britských ostrovech žilo před 15 lety pouhých posledních 170 kusů. Tamworth je nejčistší domácí plemeno a nejbližší žijící příbuzný starých Anglických lesních prasat.

„Chovatelé jej mají za nejcennější plemeno na světě,“ uvedla Tereza Chlubnová z Wiesnerova Mlýna. Chov prasátek je velmi náročný. Vyžadují výhradně venkovní výběhy s rozlehlými pozemky a lesem. Úsilí ale podle gurmánů odpovídá kvalitě a chuti masa.

Tamworth je totiž úplně odlišné vepřové, než na jaké jsme zvyklí z běžných velkovepřínů. Za typické mramorování masa může pomalý růst prasátek a jejich pohyb venku ve stádech. „Maso má jedinečnou chuť. Kdo okusí, těžko zapomene,“ tvrdí chovatelka. A, samozřejmě, vepřové z prasátek je vzácné. Bude možné si jej objednat jen v předstihu – zapsáním se do rezervační listiny! O ceně nemají chovatelé zatím ještě přesně jasno, předpokládá se, že bude minimálně třikrát dražší než běžné vepřové.

Typicky zbarvená zlatá prasátka jsou přitom výborně přizpůsobena k životu v přírodě, jsou totiž velmi blízce příbuzná původním lesním prasatům. Nejsou to živočichové, jejichž jediným smyslem existence a údělem je být sněden při opulentní hostině.

Ve své domovině tamworthská prasátka s oblibou vyrývají oddenky kapradin, kypří lesní půdu. Nedávno tři prasátka vypuštěná do volné přírody dokonce úspěšně pomáhala při obnově zanikajících dubových lesů ve Skotsku.

Pokud se chov zlatých tamworthských prasátek v Česku podaří skutečně rozšířit, naplní se snad konečně legendární Švandrlíkova hláška z Černých baronů: „Nepřátelské plány zhatí naši vepři boubelatí!“. Zlatá prasátka budete moci vidět na brněnském výstavišti od čtvrtka do neděle na volné ploše F v ohradě 003.

VIDEO: Podívejte se na muže, který dal napít vlkovi a tím mu zachránil život.

Video
Video se připravuje ...

Muž dá napít vlkovi a zachrání mu tak život. Youtube

Fotogalerie
5 fotografií