Poškozenému muži se na jeho mobil ozval jiný muž, který se představil jako pracovník banky s tím, že s ním chce dořešit detaily úvěru, o který měl poškozený žádat na druhé straně republiky.

Ten však popřel, že by o nějaký úvěr žádal. Od „bankéře“ dostal varování, že muselo dojít ke krádeži jeho identity nebo zneužití kopie občanského průkazu. Navrhl mu bezpečnostní opatření, aby nedošlo ke krádeži jeho finančních prostředků na bankovním účtu.

Za pár minut se mu ozval údajný bezpečnostní pracovník banky a začal s poškozeným vzniklý problém řešit. Aby zabránili škodám, nechal bezpečnostní expert vytvořit údajný rezervní účet, kam má poškozený nasměřovat své peníze, aby byly v bezpečí.

„Poškozený tedy na tento účet přesměřoval dva a půl milionu korun. Nedomyslel však, že právě posílá peníze podvodníkům a už je nikdy neuvidí,“ řekl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Oběti: Byli naprosto věrohodní

O den později přišla stejným způsobem poškozená žena o 1,5 milionu korun. „Oba poškození se shodli na tom, že falešní bankéři a bezpečnostní experti působili velmi věrohodně. Mluvili perfektní češtinou a v komunikaci se vyznali. Proto vzbudili důvěru,  a poškození se tak nechali oklamat,“ upozornil mluvčí.

„Nedejte se proto tímto nebo podobným způsobem oklamat a nejednejte pod nátlakem. Vzniklý problém neřešte po telefonu, ale v kamenné pobočce své banky,“ zdůraznil policista.

VIDEO: Zločinci na internetu

Video
Video se připravuje ...

Policista o zločincích na internetu: Pozor na podvodné SMS, maily i telefonáty. Kyberútoky sílí! Pavlína Horáková