„Ke zmíněnému případu jsem byl předvolán jako znalec. Je mi líto všech, které postihl. Neberte hygienu, prohlídky na lehkou váhu,“ požádal veřejnost Šmucler, který vypovídal u soudu ve čtvrtek dopoledne.

Případ se táhne už čtyři roky a zřejmě ještě jen tak neskončí. „V této věci dosud nebyl vyhlášen rozsudek a další jednání je odročeno na neurčito,“ řekla Blesku mluvčí Městského soudu v Brně Petra Láničková vzhledem k citlivosti případu bez bližších podrobností.

Umřel za dva dny

Podobný případ podle Šmuclera není častý, ale také ne ojedinělý. „Ještě, když jsem působil v nemocnici, řešili jsme tam podobné případy v průměru dvakrát ročně. Záleží přitom vždy na mnoha faktorech a infekci,“ vysvětlil šéf stomatologů.

„Pamatuji si na případ, kdy pacient řekl, že ho v pátek pobolíval zub a už v neděli byl mrtvý. Stejně tak na situaci, kdy pacient krvácel po vytržení zubu. Byl přitom upozorněn, aby v takovém případě přišel. Nepřišel, vykrvácel,“ upozornil Šmucler.


Prezident stomatologů zároveň apeluje, aby si lidé čistili zuby řádně. „Pokud si je vyčistíte jen tak na 75 %, tak to nemá vůbec smysl. Zároveň je důležité nezanedbávat prohlídky. Za loňský rok 40 % lidí, kteří mají smluvního lékaře, na ně vůbec nepřišlo,“ dodal Šmucler.

VIDEO: Roman Šmucler radí, jak si v Česku najít zubaře.

Video
Video se připravuje ...

Šmucler radí, jak si v Česku najít zubaře Blesk: Markéta Batulková Mikešová