Tragédie se odehrála loni 4. května před polednem. Řidička tvrdila, že při odbočení do Wágnerovy ulice jela krokem a robustní vůz nešlo na místě zastavit.

Podle znalce ale od volantu přes robustní karoserii svého vozu neměla dostatečný rozhled, nekontrolovala situaci před autem na vzdálenost devíti metrů. V té chvíli se v „neviditelné“ zóně ocitla holčička na odrážedle.

Video
délka: 00:12.41

Za smrt holčičky při dopravní nehodě padla podmínka Zdeněk Matyáš

„Byla jsem od ní pár metrů a hned jsem se rozběhla. Jenže auto ji přejelo. Řidička vystoupila, byla v šoku, hned jsme volali sanitku. Snažili jsme se malou oživovat, ale když jsem to viděla, bylo jasné, že už je všechno zbytečné,“ popsala osudné vteřiny jedna ze sousedek.

Státní zástupkyně posadila na lavici obžalovaných nejen řidičku, ale také matku mrtvé holčičky. „Nechala ji bez dozoru. Neviděla, že nasedla na odrážedlo a odjela 25 metrů daleko. Stejně jako ostatní matky prostor před domy považovala za bezpečné místo a spoléhala, že do ulice nikdo cizí nejezdí. Je jasné, že již byla potrestána nejvyšším trestem, když přišla o své dítě, ale právě s ohledem na to, že se nedoznala a že došlo ke smrti, není na místě upustit od potrestání,“ uvedla státní zástupkyně a také matce navrhla podmínku.

Matku osvobodili, řidičce přidali

Městský soud v Brně a nyní i odvolací senát krajského soudu měl ale jiný názor a matku osvobodil. Její „zavinění“ označil na minimální. „Věnovala se právě druhé dceři. Nemohla předvídat, že se dítě během okamžiku zmocní cizího odrážedla a ujede téměř 20 metrů. Nešlo o frekventovanou cestu, navíc chráněnou zákazem vjezdu,“ konstatoval soudce Josef Teplý.

Řidičce mercedesu naopak původní trest navýšil z 12 na 24 měsíců podmíněně. Přidal čtyřletý zákaz řízení, pozůstalým musí Natalia vyplatil 1,5 milionu korun. Verdikt je pravomocný.

Fotogalerie
5 fotografií