Vůbec si to nepamatuji. Lépe řečeno, nic, co se stalo od loňské srpnové nehody až po listopad, jakoby neexistovalo,“ řekl pro Blesk.cz Lukáš.

Nyní, 10 měsíců po nehodě, je v invalidním důchodu, má problém s chůzí, řečí i stabilitou, vidí dvojitě. Dřív pracoval jako redaktor v rozhlase, to je nyní nepředstavitelné.

„Úplně mi to změnilo život. Před nehodou jsem bydlel sám. Nyní musím bydlet u rodičů. Těžko bych dokázal fungovat bez jejich pomoci,“ přiznává muž, který doslova přežil svou smrt. Podle zdravotníků byl totiž v bezprostředním ohrožení života. Jeho stav byl kritický.

VIDEO: Děsivou nehodu, při níž byl sražen cyklista Lukáš feťákem Benjaminem, zachytila bezpečnostní kamera.
EMBED_OFF

Děsivý let vzduchem

Osudného dne 29. srpna 2018 jel Lukáš v 11 hodin na kole na Cejlu, když mu řidič protijedoucího osobního auta nedal přednost a narazil do něj. Lukáš letěl vzduchem několik metrů, než po saltu tvrdě dopadl na silnici.

Utrpěl poškození mozku, zlomeniny hrudníku a několika obratlů, měl otevřenou ránu na pravém koleni, selhání dechu a upadl do kómatu.

Na místo se hned seběhlo několik svědků včetně kriminalistky, která událost viděla z okna své kanceláře, zavolala záchranku a poskytla mu první pomoc. Viník nehody, který rozvážel pizzu, volal okamžitě také. Otázkou je ale kam. Na záchranku, policii či strážníky to nebylo. Možná jen hlásil na centrále, že pizzu včas nedoveze...

Zfetovaný viník nehody už dříve boural

Policisté zjistili, že řidič osobního auta řídil zdrogovaný. „Orientační zkouška byla pozitivní na amfetamin, odběr krve odmítl,“ řekl krátce po nehodě mluvčí policie Pavel Šváb. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro trestný čin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Šoférovi jsme zadrželi řidičský průkaz,“ dodal tehdy.

Jak se Blesk.cz podařilo zjistit, tak Benjamin S. zavinil jinou nehodu už 14. ledna 2017. Také tehdy odmítl odběr krve. „Na místě dostal pokutu 2 500 korun, a následně 25 000 korun. Na jeden rok mu byl odebrán řidičský průkaz,“ uvedl soudce městského soudu v Brně.

Rozčarování z rozsudku

Soud sice jasně řekl, že Benjamin je viníkem, ale stanovil mu trest jen v nejnižší čtvrtině možné sankce. Odsoudil jej na 20 měsíců s tříletou podmínkou. Do vězení tak nemusí vůbec nastoupit.

„Omluvný dopis mi poslal až měsíc před zahájením soudu. Jeho lítosti nevěřím. Rozsudek nechápu,“ kroutí hlavou Lukáš. Zraněný cyklista nyní zvažuje schůzku s právníkem, je pravděpodobné, že se proti verdiktu odvolá.

Lukáš ale rozhodně nezapomněl na své zachránce a přišel jim poděkovat. „Je to hezký pocit podívat se do očí pacientovi, který byl v tak vážném stavu a teď je zase relativně v pořádku. Máme z toho radost. Postarali jsme se o něj tehdy s kolegy, jak nejlépe jsme uměli,“ řekla dojatě lékařka jihomoravské záchranky Eva Freyová.

Fotogalerie
14 fotografií