Dvojice instruktorů navíc zaplatí pokutu 200 tisíc korun, výkon funkce mají zapovězen na 10 let. Komisaře přijde podvádění na 50 tisíc, 4 roky se může na autoškolu dívat jen z ulice.

Trojice čtyřicátníků zneužila svou pravomoc, když v letech 2007 až 2009 měla „usnadnit“ stovkám uchazečů o řidičák závěrečné zkoušky. „Za některé vyplnili testy, jiní absolvovali závěrečné jízdy, aniž usedli za volant,“ uvedla žalobkyně Kateřina Červinková. 

Všimné za vstupenku mezi motoristy činilo několik tisíc korun či naturálie v podobě masa, kapra, pálenky nebo gratis tankování. Rozsudek je pravomocný.

Trio bylo původně v roce 2014 u soudu ve Žďáru nad Sázavou odsouzeno ke třem a čtyřem rokům vězení a zákazu působení ve funkcích na 10 let. Spis obsahuje 9 tisíc stran, výslech podstoupilo 150 zájemců o řidičák. Čtyřicet z nich bylo odsouzeno za křivou výpověď, když se dušovali, že se při zkouškách nic podezřelého nedělo.

Obhajoba: Nezákonný proces

 „Ničeho jsem se nedopustil, za co jsem souzen? Jde o nepravdivé věci. Zničilo mě to,“ kroutil hlavou u odvolacího soudu obžalovaný Lubomír K. Obhájci odmítli verdikt nižšího soudu s tím, že je nezákonný. Požadovali také výslech policistů, kteří autoškolu ve stejné době absolvovali.

„Jejich svědectví předchozí soud nepřipustil,“ zdůvodnil požadavek obhájce Lubomíra I. Luděk Růžička.

Odvolací soud v Brně ale další dokazování nepřipustil a potvrdil verdikt nižší instance z letošního jara. Proti pravomocnému rozhodnutí je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

VIDEO: Žák autoškoly nadýchal tři promile!

Video
délka: 00:42.60

Žák autoškoly v Karlových Varech nadýchal skoro tři promile! Policisty na něho zavolal učitel 

Fotogalerie
4 fotografie