Dům v obci na Znojemsku začal hořet 6. února krátce po půlnoci. „Obžalovaný polil benzinem nábytek ve třech pokojích, poté jej zapálil. V jiné místnosti spala jeho babička. Muž pak dům zamkl a utekl,“ popsal žhářský čin žalobce Milan Richter.

Babička měla štěstí

Stará žena nezemřela jen náhodou, krátce před tím totiž byla na toaletě a nestačila ještě tvrdě usnout. Z hořícího domu se dostala, utrpěla však popáleniny prvního a druhého stupně a nadýchala se kouře. Škoda na stavení se vyšplhala na 1,5 milionu korun.

„Obžalovaný si musel si být přinejmenším vědom toho, že může způsobit smrt babičce,“ podtrhl Richter.

Jevgenij P. se dušoval, že o pokusu o vraždu nemůže být ani řeč. „Já jsem babičce nikdy nechtěl ublížit, pokus o vraždu si představuji jinak. Kdybych ji chtěl shodit ze schodů nebo tak něco,“ uvedl obžalovaný.

Nikde dlouho nevydržel, mstil se i matce

Mladík byl dlouhodobě nespokojený s osobní situací i poměry v rodině. Nedařilo se mu vystudovat vysokou školu, v zaměstnání nevydržel nikdy déle než měsíc. Z tristní situace vinil matku a babičku.

Opakovaně se také mstil. Už dříve matce propíchal pneumatiky na autě, aby nemohla odjet, zahodil kabely od televize nebo zahodil peněženku i s doklady.

Chtěl jsem, aby se mě zřekly

„Chtěl jsem docílit, aby se naštvaly. Chtěl jsem je vyprovokovat k diskusi. Chtěl jsem, aby se mě zřekly, abych mohl jít pryč z toho domu,“ vysvětlil soudu své počínání.

Podle psychiatrického posudku muž netrpí žádnou duševní poruchou. Psychologický posudek muže ale vykreslil jako narcistického, vztahovačného a úzkostného. Jevgenij P. byl odsouzený i za krádež, po útěku se totiž vloupal do benzinové stanice, kde ukradl alkoholické nápoje.

VIDEO: Požár loni zcela zničil rodinný dům v Brně-Kohoutovicích

Video
délka: 00:47

Oheň zcela zničil rodinný dům v Brně-Kohoutovicích. Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
5 fotografií