Kate a Tery. Pod těmito pseudonymy mladé Češky v Paříži na soutěži Extreme Cosplay Gathering vystupovaly. Po vítězství v národním kole Animefestu v Brně si pro světové finále zvolily holywoodský trhák Noc v Muzeu, z něhož ztvárnily postavy kovboje Jedadiaha (hraje ho Owen Wilson) a Římana Octavia (Steve Coogan).
„Všichni soutěžící si musí kostýmy vlastnoručně vyrobit. Nám to zabralo skoro tři měsíce času. V přepočtu přibližně 500 hodin,“ prozradila Blesku Hrdinová, která představovala kovboje Jedediaha.
Vytiskla si meč, nalepila vousy
„Nešlo přitom jen o kostýmy, ale vzhledem k tomu, že šlo o předvádění mužů, musely jsme přizpůsobit svou vizáž. Já jsem si vyrobila vousy, obočí a upravila nos. Terka si navíc sama navrhla a vytiskla na 3D tiskárně meč, který pak dlouho leštila a brousila,“ přiznala se smíchem detaily Hrdinová.
Kateřina Hrdinová (23) s Terezou Řezáčovou (23) vyhráli celosvětové finále cosplayové soutěže v Paříži. Extreme Cosplay Gathering
Zdroj videa: Extreme Cosplay Gathering
Jejich vystoupení umocnilo promítací plátno, na kterém se objevila hlava jejich kamaráda a na pódiu obří baterka. Obojí umocnilo dojem, že jsou obě mladé dívky ve skutečně titěrně malé.
Chtějí do Japonska
Hala se 14 tisíci diváky byla z českých zástupkyň doslova u vytržení a uchvácena byla i porota, která jim přisoudila první místo. Pro české zástupkyně to byla odměna za dlouholetou práci. „Já se cosplay věnuji osm let, Terka o dva méně,“ upřesnila představitelka kovboje Jedediaha.
Už nyní obě spřádají další plány. Hrdinová, čerstvá posila pražského Divadla pod Palmovkou, i studentka designu Řezáčová by rády vyjely na podobné světové finále konkurenční společnosti WCS do Japonska.
Celosvětová obliba
„Tam je podmínkou, že všichni účastníci musí zvolit postavy, které mají nějakou vazbu na japonskou kulturu. Ještě to musíme řádně promyslet,“ dodala za obě úspěšné Češky Hrdinová.
Cosplay je zkratka „costume play“, což v překladu znamená kostýmová hra, při které se člověk snaží vypadat jako nějaká, nejčastěji filmová, postava. Mezi mladými lidmi je velmi populární. Odhaduje se, že se tomuto koníčku celosvětově věnuje až deset milionů lidí. Do pařížského finále se probojovalo jen 18 nejlepších finalistů z 18 různých zemí.