Pro výzkum spojili Brňané síly s kolegy z jihoafrické University of the Free State. Na jižní polokouli je možné pozorovat pouhým okem nejen objekty naší galaxie, ale i dvě sousední galaxie Malé a Velké Magellanovo mračno.

Díky dalekohledu tak budou moci astronomové pozorovat nejen objekty naší galaxie, ale i objekty vzdálené miliony světelných let v nejbližších sousedních galaxiích. Dalekohled umístěný na observatoři Boyden umožní měření jasností hvězd a jejich změn. Za špatného počasí se střecha pozorovatelny automaticky sama zavře. 

„Cílem pozorování budou vybrané proměnné hvězdy, hvězdokupy nebo tranzity exoplanet přes jejich mateřské hvězdy,“ řekl astrofyzik Miloslav Zejda z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Dalekohled Celestron CGE 1400 XLT, který byl dosud umístěn na Hvězdárně a planetáriu Brno, se s veškerým příslušenstvím vydal na cestu do Jižní Afriky začátkem dubna.

„Dalekohled má průměr zrcadla 35 centimetrů, bude v poloautomatickém režimu ovládán z České republiky. Bude používán i pro následná doplňková pozorování družice PLATO,“ popsal využití dalekohledu Zejda. Observatoř Boyden se nachází 26 kilometrů východně od města Bloemfontein.

VIDEO: Výstava Mendel 200 na EXPO 2020 v Dubaji

Video
Video se připravuje ...

Výstava Mendel 200 na EXPO 2020 v Dubaji Masarykova univerzita Brno