Průzkumu se zúčastnilo 3 878 studujících a 759 zaměstnanců Masarykovy univerzity, což představuje zhruba 10 procent všech osob napříč univerzitou. Z průzkumu vyplynulo, že návštěvnici menz jsou spokojení s kvalitou jídel i velikostí porcí, největší prioritou však je pro ně cena.

Studenti si ve všech menzách každý den vyberou z celkem pěti druhů jídel. Hlavní novinkou jsou dvě menu za studentskou zvýhodněnou cenu 85 korun i s polévkou, která v jídelníčku doplní ještě další dvě hotová jídla. Jedna varianta z nich bude masová a druhá alternativní, přizpůsobená moderním stravovacím trendům pro vegetariány a vegany. Stálou položkou bude vždy i jedna minutka.

Smažák - hlavní tahák

V prvních březnových dnech tak figurují na jídelníčku třeba vepřová plec na paprice a smetaně, čočka na kyselo, milánské špagety nebo srbské rizoto s robi masem. Jako minutka nechybí studenty velmi oblíbený smažený sýr s hranolky.

„Polévka k menu bude v nabídce vždy jen jedna, ale s ohledem na alternativní varianty. Cenově bude menu pro studenty za 85 korun, pro zaměstnance Masarykovy univerzity za 103 korun a pro hosty za 123 korun. Zachovaný zůstane i doplňkový prodej salátů, ovoce, moučníků a nápojů,“ upřesnil ředitel Správy kolejí a menz Kamil Kulíšek.

Zavedení nové efektivní nabídky jídel a zvýhodněného studentského menu je reakcí na hospodaření správy kolejí a menz. „Počet strávníků v letech 2022 a 2023 sice mírně narostl, ale zdaleka se nevrátil na hodnoty před pandemií koronaviru. To je z velké části ovlivněno obecnou změnou stravovacích návyků a růstem cen,“ uvedla kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová.

S novým názvem a upravenými prostory

Upravenou podobu získá Akademická menza na Moravském náměstí, která přivítala první návštěvníky 1. března pod novým názvem Menza⁺ Veggie Bar. Dosud byly na Moravském náměstí v provozu celkem tři varny s celým personálem, což nešlo dále udržet.

„Cílem pro nás bylo zachovat provoz Veggie baru i Akademického klubu s jedním týmem pro výdej jídel, aby se to nijak nedotklo našich strávníků. Ve druhém patře rektorátu tak nově vzniká studentská menza s celkovou kapacitou 180 míst, v níž samostatná místnost bude vyhrazena pro vegetariány a vegany,“ vysvětlil Kulíšek.

Academic Restaurant skončí

Jen do konce června se počítá s výdejem jídel v Academic Restaurantu v areálu bohunického kampusu. „Academic Restaurant ukončí svůj provoz na konci srpna. V té době vyprší pětiletá nájemní smlouva, která již nebude obnovena. V jejím dalším prodloužení by bylo možné pokračovat jen za astronomickou cenu, což je z pohledu hospodaření menz neudržitelné.“ uvedla prorektorka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová.

VIDEO: Časosběrné video z rekonstrukce budov C a D brněnské filozofické fakulty

Fotogalerie
6 fotografií