Ke smtuné události došlo minulý týden, kdy jedna z bachyní vrhla selata poblíž plotu místo v přístřešku. „V takovém případě s nimi zůstává na místě a tím spíš je třeba jim dopřát klid. Bohužel někteří návštěvníci to nedodržovali, děti dokonce do ležících selat šťouchaly klackem. Všechna selata z tohoto vrhu uhynula,“ popsala smutný případ mluvčí Lesů města Brna Monika Neshybová.
Ignorují i zákaz krmení
V oboře platí celoročně zákaz krmení divočáků, a to jak dospělých, tak selat. Ani toto nařízení řada příchozích nedodržuje. Selata divokých prasat jsou přitom vítanou atrakcí návštěvníků obory. I když se bachyně s novorozenými selaty většinou zdržují v přístřešcích, v teplém počasí lze mláďata spatřit i volně v ohradě.
První selata se v oboře letos narodila na konci února. Ač se většinou rodí v březnu a dubnu, některé starší bachyně je mohou mít i dříve, což byl právě tento případ. Návštěvníky mezi selaty, která už nyní běhají po oboře, zaujalo bílé s černými tečkami.
Albín s tečkami budí zájem
„Jedná se o genetickou anomálii, která je spíše velkou vzácností. Může se jednat o předka o více než jednu generaci, nebo se může jednat o albinismus. Rozhodně se nejedná o cílenou degeneraci černé zvěře,“ uvedla lesní správa na svém facebookovém profilu.
Základem chovu v Holedné je pět bachyní, které pocházejí z Hradce Králové, a místní kanec Karel. Aby se chov geneticky obměňoval, odrostlá selata si správci lesů v republice vyměňují.
VIDEO: Prasátka Cyril a Štika z pražského zooparku.