„Před Česalem bledl i Gustav Frištenský, za svého nedostižného učitele jej považoval i legendární Franta Kocourek, který jako malý od něj bral rozumy,“ shodují se odborníci na silová zápolení.

Sporý pořízek Franta Česal se vyučil kotlářem a vládl neobyčejnou silou. Při osekávání nýtů jej ale zasáhla špona a mladík přišel o oko. V té době se dal na zápas. „Brzy se vypracoval a stal se celoevropsky uznávaným profesionálem,“ vzpomněl pro Blesk gladiátorův vnuk Rostislav Česal.

Siláctví provozoval zhruba třicet let. Své představení, tzv. arénu, na kterou měl koncesi, předváděl pod širým nebem nebo v sálech. „Představení inzeroval se stolovým uspořádáním. Začínalo se v osm večer a vstupné bylo kvůli hospodářské krizi na 2 koruny pro dospělé a korunu pro děti,“ vzpomněl na dědečka pan Česal.

Zapomenutému bohatýrovi odhalí radnice díky iniciativě starosty Brno-severu Martina Malečka (nez.) v sobotu pamětní desku na jeho domě.

Zápasit přestal kvůli sázkám

Při mnohých zápasnických duelech, na které se sázely nemalé částky, byl výsledek předem domluvený, a to se Česalovi nelíbilo. Kolem roku 1920 proto začal vystupovat jako lamželezo a brzy se na jeho vystoupení táhly tisícové davy. Titulovali jej jako »nejsilnějším mužem dnešní doby, králem železa a mistrem Č.S.R.«.

Překusoval řetěz

Specialitami Franty Česala bylo ležení holými zády na prkně s 2 500 ostrými hřebíky, na prsou měl přitom 140kg kovadlinu, do které bili dva muži těžkými kladivy.

Uměl překousnout řetěz, ohnout sedmimetrovou železnou traverzu na hlavě, stočit hřebík v prstech do šroubu. Nechal si na hlavě rozbít 50 kg těžký kámen nebo jen zuby utáhl auto zatížené 15 chlapy. V roce 1923 se nechal přejet 15metrákovým autem.

Komunisté o Krále železa nestáli

Po změně režimu byla společensky přijatelná už jen jeho zápasnická kariéra a z Krále železa tak byl Mistr zápasu. Ve školách vyprávěl o svém zápasnickém mládí a samozřejmě to vždy okořenil nějakým siláckým kouskem, ze kterého byla školní mládež unesená.

Svá silácká čísla předváděl také užaslým štamgastům v restauraci U Mikulášků.

V 70 spráskal tři lupiče

Po válce Franta Česal osmnáct let obsluhoval motoristy na benzínce. Jednou ji přepadli tři výrostci a chtěli po poloslepém sedmdesátníkovi peníze. „Musel se tedy bránit, jednomu z nich přitom zlomil ruku, všechny je zvalchoval na hromadu a předal policii,“ vzpomněl na dědu vnuk.

Nekrolog v roce 1971 napsal Česalovi sám Franta Kocourek. „Zemřel mi učitel, Král železa. V našich srdcích však nikdy nezrezaví. Čest jeho památce!“

VIDEO: Silák Franta kráčí ve šlépejích legendárního Franty Kocourka. Stejně jako on má ukrutnou sílu.

Video
délka: 02:27.77
Video se připravuje ...

Silák Franta kráčí ve šlépejích legendárního Franty Kocourka. Stejně jako on má ukrutnou sílu. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
11 fotografií