„Před Česalem bledl i Gustav Frištenský, za svého nedostižného učitele jej považoval i legendární Franta Kocourek, který jako malý od něj bral rozumy,“ shodují se odborníci na silová zápolení.

Sporý pořízek Franta Česal se vyučil kotlářem a vládl neobyčejnou silou. Při osekávání nýtů jej ale zasáhla špona a mladík přišel o oko. V té době se dal na zápas. „Brzy se vypracoval a stal se celoevropsky uznávaným profesionálem,“ vzpomněl pro Blesk gladiátorův vnuk Rostislav Česal.

Siláctví provozoval zhruba třicet let. Své představení, tzv. arénu, na kterou měl koncesi, předváděl pod širým nebem nebo v sálech. „Představení inzeroval se stolovým uspořádáním. Začínalo se v osm večer a vstupné bylo kvůli hospodářské krizi na 2 koruny pro dospělé a korunu pro děti,“ vzpomněl na dědečka pan Česal.

Zapomenutému bohatýrovi odhalí radnice díky iniciativě starosty Brno-severu Martina Malečka (nez.) v sobotu pamětní desku na jeho domě.

Zápasit přestal kvůli sázkám

Při mnohých zápasnických duelech, na které se sázely nemalé částky, byl výsledek předem domluvený, a to se Česalovi nelíbilo. Kolem roku 1920 proto začal vystupovat jako lamželezo a brzy se na jeho vystoupení táhly tisícové davy. Titulovali jej jako »nejsilnějším mužem dnešní doby, králem železa a mistrem Č.S.R.«.

Překusoval řetěz

Specialitami Franty Česala bylo ležení holými zády na prkně s 2 500 ostrými hřebíky, na prsou měl přitom 140kg kovadlinu, do které bili dva muži těžkými kladivy.

Uměl překousnout řetěz, ohnout sedmimetrovou železnou traverzu na hlavě, stočit hřebík v prstech do šroubu. Nechal si na hlavě rozbít 50 kg těžký kámen nebo jen zuby utáhl auto zatížené 15 chlapy. V roce 1923 se nechal přejet 15metrákovým autem.

Komunisté o Krále železa nestáli

Po změně režimu byla společensky přijatelná už jen jeho zápasnická kariéra a z Krále železa tak byl Mistr zápasu. Ve školách vyprávěl o svém zápasnickém mládí a samozřejmě to vždy okořenil nějakým siláckým kouskem, ze kterého byla školní mládež unesená.

Svá silácká čísla předváděl také užaslým štamgastům v restauraci U Mikulášků.

V 70 spráskal tři lupiče

Po válce Franta Česal osmnáct let obsluhoval motoristy na benzínce. Jednou ji přepadli tři výrostci a chtěli po poloslepém sedmdesátníkovi peníze. „Musel se tedy bránit, jednomu z nich přitom zlomil ruku, všechny je zvalchoval na hromadu a předal policii,“ vzpomněl na dědu vnuk.

Nekrolog v roce 1971 napsal Česalovi sám Franta Kocourek. „Zemřel mi učitel, Král železa. V našich srdcích však nikdy nezrezaví. Čest jeho památce!“

VIDEO: Silák Franta kráčí ve šlépejích legendárního Franty Kocourka. Stejně jako on má ukrutnou sílu.

Video
Video se připravuje ...

Silák Franta kráčí ve šlépejích legendárního Franty Kocourka. Stejně jako on má ukrutnou sílu. Hynek Zdeněk

Fotogalerie
11 fotografií