Narozeniny jste oslavil s mírným zpožděním. Mrzelo vás, že se představení k 70. narozeninám nemohlo konat v dubnu?

Ano, ale více mě mrzelo, že v nemocnicích umírali lidé, že svět byl v takové mizérii. Přípravy oslav byly začátkem roku to poslední, co mě zajímalo.

Nedávno jste prodělal covid, dokonce jste byl i v nemocnici. Jste už zcela v pořádku?

Cítím se jako mnoho ostatních, kteří podobnou zkušenost mají. Má to i svá pozitiva, ale rozhodně bych ten čas nechtěl opakovat. Podle mého názoru jsou věci, které prostě nemusíme zažít osobně, stačí, když nám o nich napíše Shakespeare. Teď jsem v pořádku.

Jak jste vnímal protesty kolegů z branže, které se týkaly restrikcí v kultuře? Považoval jste některá z opatření také za přehnaná či nelogická?

Samozřejmě, že některá opatření byla přehnaná a nelogická, leč zpětně se to hodnotí snadněji než v době, kdy vznikala. Všude kolem nás je spousta nespravedlnosti, korupce, touhy po moci, s tím vším musíme žít a snažit se o aktivní zlepšování a kultivování prostředí, ve kterém se vyskytujeme. Moji kolegové říkali věci různé, nikdo mě nezaujal natolik, abych se k němu připojil.

Donutilo vás jubileum, případně prodělaná nemoc, k životnímu bilancování nebo berete sedmdesátiny jako každé jiné narozeniny?

Narozeniny byly určitě motivací pro vznik alba Z. M. u klavíru, tuto zásluhu už jim nikdo neodpáře. Prostě byly jiné než ty předchozí, ale i celý svět byl jiný.

V rámci koncertu k vašim narozeninám zazněla i hudba z připravovaného autorského alba. Toto CD je tvořeno filmovými i divadelními melodiemi, které jste napsal během padesáti let…

Příprava i realizace alba byla terapeutická. Po většinu času mi vůbec nebylo dobře, ale hudba a několik lidí kolem mě stále zachraňovali. Vytvořili jsme pěvecké i instrumentální duety, já hraju na piano a mí hosté zpívají, či hrají na různé nástroje. Společné hraní bylo ve všech případech pěkné a velmi inspirativní.

Která skladba je nejstarší a která nejmladší?

Nejstarší kus je padesátiletý Hastrman tatrman – stále veselý zelený mužíček, musel jsem mu samozřejmě ušít úplně jiný kabát – je k nepoznání. Nejnovější je klavírní meditace z muzikálu Ráj. Velmi cenný byl čas nahrávání a různá setkání s účinkujícími.

Je pravdou, že se na CD podílí i vaše žena Zora Jandová a mladší dcera Esther? 

Mezi hosty jsou obě jmenované, ale taky Vojta Dyk, houslista Jiří Vodička, Ondřej Pivec, který celý projekt vymyslel, hobojista Vilém Veverka a další mí blízcí. Z toho mám vážně radost. Album vyjde zřejmě v září.

Koncert k vašim narozeninám se konal v Městském divadle v Brně. Vzpomeňte si, jak vaše spolupráce začala.

Po prvotní dávné výzvě Stanislava Moši jsme spolu napsali osm muzikálů a operu. Další dva muzikály pro Městské divadlo Brno jsem napsal se Zorou Jandovou a Karlem Šípem. To už je nějakých not, potkání, pitek, hádek i euforií. Prostě kus barevného života, který se mi moc líbil, a ve kterém chci pokračovat. 

VIDEO: Nestárnoucí Marie Rottrová slaví 80: Prozradila recept na věčné mládí!

Video
délka: 03:16.36
Video se připravuje ...

Nestárnoucí Marie Rottrová slaví 80: Prozradila recept na věčné mládí! Markéta Reinischová

Fotogalerie
16 fotografií