Je to dosud největší a unikátní soutěž v České republice, kdy se na zhotovení díla kombinuje sbírka a příspěvek z veřejných peněz. Vzhledem k osobnosti, která položila základy genetiky, jsou na tento projekt upřeny oči vědců a architektů z celého světa. Mendel, od jehož narození uplyne v příštím roce 200 let, proslavil naši zemi ve světě více, než si dokážeme představit,“ uvedl ředitel Společně Jakub Carda.

Sbírka by měla přinést 15 milionů korun, dalších deset milionů přislíbilo přispět vedení Brna. „Socha bude stát na Mendlově náměstí, které se město Brno u příležitosti 200 let od jeho narození rozhodlo opravit, aby bylo přívětivější pro obyvatele a návštěvníky,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Opatství poprosí bratry

Augustiniánské opatství, které na Mendlově náměstí sídlí a kde byl Mendel opatem, obešle s prosbou o příspěvek své bratry v zahraničních klášterech. „Jsme rádi, že se můžeme podílet na této historické události k poctě nejen našeho bratra Gregora,“ uvedl nejvyšší představený Augustiniánského řádu v České republice Juan Provecho.

Příspěvek na sochu přislíbili například genetici ze Společnosti lékařské genetiky a genomiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Společně chce oslovit i další vědce a filantropy z celého světa.

Soutěž na sochu

Jak bude socha vypadat, určí soutěž, kterou vyhlásila společnost Společně  a která stejně jako sbírku začíná dnešním dnem. Porotu tvoří devět lidí, mezi nimiž jsou zástupci Augustiniánského opatství, biologů, etiků, historiků umění, architektů a města Brna.

„Architektům a umělcům soutěž nechává volnou ruku v tom, jak monument pojmout. Nejsou zde žádná výrazná omezení, co se materiálu nebo podoby týče,“ uvedl předseda odborné poroty architekt Zdeněk Fránek. Jedinou podmínkou je odolnost vůči počasí, vandalským zásahům a umístění veřejně nepřístupné schránky se vzorky DNA největších donátorů.

Výsledky soutěže vyhlásí pořadatelé 21. září letošního roku. Na zhotovení díla pak bude mít vítěz 18 měsíců.

VIDEO: Mendelu představila své univerzitní pivo.

Video
délka: 01:51.70

Mendelu představila své univerzitní pivo TV Blesk Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
10 fotografií