Výrobce atrakce Jiří Husek situaci nechápe. Tři jeho kola stojí aktuálně v Poděbradech, v Bratislavě a v Zaječí na Břeclavsku. „Co jsem slyšel, v anketě místního rádia se pro ruské kolo v Brně vyslovilo 70 procent dotázaných. Má podporu i radnice Brno-střed, která předložila v červenci žádost o povolení na magistrát. Odbor památkové péče dosud stále nerozhodl. Za mě je to škoda, nikoliv kvůli tomu, že je to náš výrobek, ale že lidí přicházejí v létě o oblíbenou zábavu,“ míní Husek.

Za nájem měl Brnu-střed složit stovky tisíc korun, které by putovaly na podporu brněnské kultury. „Městská část Brno-střed umístění vyhlídkového kola v parku na Moravském náměstí během letní sezony jednoznačně podporuje. Díky kolu bychom mohli získat až 800 tisíc korun, které bychom využili pro naše dětské divadlo Polárka. Vzhledem k dopadům koronaviru na rozpočet městské části nám peníze právě na kulturu citelně chybí,“ vyjádřila se mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Video
délka: 00:08.43

Montáž hlavní atrakce loňských brněnských Vánoc, 33 metrů vysokého ruského kola. Jiří Nováček

Městská část přitom plánovala výstavbu kola už na polovinu července. „Ano, počítal jsem s demontáží jednoho z kol a přesunem do Brna. Jedná se o záležitost, která zabere několik dnů až týden. Jenže zatím není stále rozhodnuto,“ řekl Husek.

Na slovo skoupí památkáři

Park Moravské náměstí je součástí městské památkové rezervace od dubna 1989. Podle striktních úředních vyjádření v ní mohou být využívány stavby, městské prostory a plochy jen v souladu s jejich kapacitními možnostmi a památkovou hodnotou rezervace, a úpravy městských prostor a ploch v rezervaci musí směřovat k jejich obnově, funkčnímu a estetickému zhodnocení se zřetelem k charakteru historického prostředí rezervace.

„V tomto kontextu budeme žádost posuzovat,“ sdělil stručně vedoucí odboru magistrátního odboru památkové péče Martin Zedníček. O žádosti o povolení instalace 33 metrů vysokého kola mohou památkáři rozhodnout ve lhůtě do 60 dnů od podání žádosti.

Brněnská firm ConFolding Group přitom svá obří kola v minulosti vyvezla například do francouzských měst Nancy a Cannes či anglického Bournemouth. Výroba atrakce z oceli, která loni stála během adventních svátků v centru města, trvala rok a půl.

Je vysoká 33 metrů s 24 uzavřenými gondolami, každá z nich pojme 6 osob. K zemi ji upevňuje speciální samonosná konstrukce. Na místo ji přepraví pět kamionů, výstavba zabere téměř celý týden.

Fotogalerie
7 fotografií