Loosovo dílo ovlivnilo další generace architektů, proto bývá považován za jednoho z průkopníků moderní architektury. Jeho nejslavnější stavby stojí ve Vídni, Paříži, Praze či Plzni, brněnská výstava se však zaměřuje výhradně na Loosovo působení v rodném městě Brně a na Moravě.

„Návštěvníci se zde seznámí s Loosovými realizacemi i neprovedenými návrhy pro Brno, jako je zámeček Viktora Bauera v areálu dnešního výstaviště, první Loosova práce v Brně – Heroldův dům, či nerealizovaný projekt brněnského "domu na střeše" pro Heinricha Jordana,“ upozornil kurátor výstavy Jindřich Chatrný.

První vila s plochou střechou

Pro Viktora Bauera, ředitele cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna, Loos navrhl vilu, považovanou za vůbec první dům s plochou střechou na našem území.

„Sledujeme také Loosovy teoretické a společenské stopy v rodném městě – spolupráci s brněnskou redakcí časopisu Bytová kultura, vedenou architektem a designérem Janem Vaňkem a teoretikem Bohumilem Markalousem, i Loosovy kontakty s brněnskou architektonickou scénou 20. let minulého století, např. s Ernstem Wiesnerem či Janem Víškem,“ podtrhl Chatrný.

Expozice na Špilberku přibližuje také méně známou osobnost a dílo otce slavného architekta, Adolfa Loose staršího, brněnského sochaře a kameníka, který patřil k významným reprezentantům brněnské měšťanské kultury 60. a 70. let 19. století.

Otevřeno až do konce roku 

Návštěvníci do výstavy vejdou přes maketu interiéru slavného Loosova sálu v Bauerově zámečku. Prohlédnou řadu originálních artefaktů a archiválií, které nebyly doposud ještě nikdy vystaveny – např. fotografie, plány či kusy nábytku. Přečtou si také několik Loosových citátů.

Ve výstavě nechybí ani modely vybraných staveb, audiovizuální dokumenty nebo vizualizace Loosova památníku, který ještě letos vznikne na Kounicově ulici. Všechny texty v expozici jsou navíc v českém i anglickém jazyce. Výstava Evropan Adolf Loos. Nejen brněnské stopy potrvá na Špilberku do letošního 31.prosince.

Kdo byl Adolf Loos

Narodil 10. prosince 1870 v Brně, na dnešní Kounicově ulici v místě hotelu Continental. Studoval na gymnáziích v Brně, Jihlavě a Melku a na průmyslovkách v Liberci a v Brně, kde v roce 1889 maturoval. Studium architektury na technice v Drážďanech nedokončil. Pobýval ve Spojených státech, kde obdivoval moderní a praktický způsob života.

Loos se usadil ve Vídni, kde počátkem 20. století patřil k nejzajímavějším osobnostem tamní společnosti umělců a intelektuálů. Po rozpadu monarchie si zvolil československé občanství. Zemřel 23. srpna 1933 v sanatoriu v Kalksburgu na předměstí Vídně.

VIDEO: Loos navrhl i vilu továrníka Semlera v Plzni.

Video
délka: 00:51.90

Byt židovského továrníka v Plzni: Nacisté tady kapitulovali, pak se oficír zastřelil Romana Vébrová, hudba: Aerial Runner, Studio Fontána, spol. s r.o.

Fotogalerie
13 fotografií