„Kontakt s vnějším světem měli jen přes řídicí středisko,“ upozornil velitel simulace Jan Jurica.

Sára (18) s Veronikou (16) si dokonce ve skafandrech vyzkoušely výstup na Mars, kdy sbíraly vzorky a hledaly známky života. „Musím klukům poděkovat, že nám tuto misi gentlemansky přepustili,“ usmívala se studentka gymnázia v Košicích Sára Klimentová.

Mirek: Na krizi nebyl čas

Členové mise, kteří prošli přísným sítem výběru, se během pěti dní nezastavili. Záplava úkolů z biologie, matematiky a fyziky jim dala zabrat. „Zpracovával jsem 14 protokolů, na nějakou krizi nezbyl čas. Ale užil jsem si natáčení ostatních členů posádky,“ svěřil se Mirek Kořínek (18).

A ponorková nemoc? „Prostě nepropukla. S touhle partou bych zůstala uvnitř klidně ještě měsíc,“ smála se Sára, která se ujala i role kuchařky. Kromě polévky zvládla třeba hovězí ptáčky.

Posádce prý nechyběly ani tak sociální sítě či mobil, ale spíš káva, džus, kofola a pohyb na čerstvém vzduchu. „Chceme si to zopakovat, ale už jen soukromě,“ prozradil s úsměvem po pátečním ukončení mise a „návratu“ na Zemi Oto Ulrich (17).

Co je Expedice Mars

V pořadí šestá simulovaná mise letu na Mars probíhala ve vyškovské hvězdárně od 4. do 8. listopadu. Let byl naplánován na 100 hodin, pětice studentů z Česka a Slovenska musela při výběru splnit náročné testy psychické a fyzické odolnosti. Posádka během letu psala palubní deník, prováděla vědecké experimenty, absolvovala výstup na povrch Marsu a pravidelně cvičila. Vystavena byla i nenadálým událostem, jako byl výpadek proudu, přerušení dodávek vody, biologická nákaza či evakuační poplach.

Video
délka: 02:14

Studentka Sára Klimentová o simulovaném letu na Mars TV Blesk Zdeněk Matyáš