Mistrovství světa klepe na dveře. Jak se připravujete?

V letošní sezóně se budu účastnit všech závodů světového poháru. Jak na obtížnost, tak na bouldering. Na tyto závody příprava již rozhodně začala. Mistrovství světa, které proběhne v Tokiu v srpnu 2019, bude zároveň sloužit jako kvalifikace na olympiádu v roce 2020. Samotná olympijská kvalifikace proběhne ve všech třech disciplínách, čili netrénuji jen obtížnost a bouldering, ale začal jsem se už připravovat i na lezení na rychlost.

Co vám chybí v rychlostní disciplíně?

Chybí mi lepší koordinace a lepší dynamika, hlavně nohou. Je velmi těžké se rozhodnout, jak moc je důležité se na rychlostní disciplínu připravit. Jak moc velkou roli bude hrát. Jak moc mám nohy posilovat, protože mám strach, aby mi nenarostla přílišná svalová hmota. Bylo by to pro lezení na obtížnost kontraproduktivní. Stále to vidím tak, že pro mě je nejdůležitější zalézt dobře ve dvou prioritních disciplínách, v disciplínách, které mi jdou – obtížnost a bouldering.

Vaše přípravy tedy směřují už na olympiádu v roce 2020?

Tuto sezonu vnímám jako dlouhodobou přípravu směrem na olympiádu a je rozumné se zaměřit na trénink na umělé stěně. Připravit se na závodní atmosféru, přestože samozřejmě nikdy nebude na světovém poháru tak vyhrocena jako na olympiádě. Určitě odsouvám skály na druhou kolej. Aby byl člověk co nejlepší v lezení v tomto kombinačním formátu, je nutné se připravit na umělé stěně.

Potřebujete se před závodem nabudit nebo musíte mít absolutní klid?

Určitě všichni se potřebujeme před závodem rozehřát a rozlézt. Oproti většině ostatních se ale nemusím rozlézat tolik. Mám výhodu, díky tomu si zbytečně nekazím kůži, která na závody a hlavně na skály musí být perfektní. Mám pocit, že je lepší být před závodem v klidu, nemyslet na něj, klidně si třeba popovídat. Nabudit se potřebuji asi pět až deset minut před závodem. Kdybych stále přemýšlel dlouhé hodiny dopředu, aha, čárka mám závod, tak to unavuje.

Máte nějaký talisman?

Talisman mám u sebe pořád a jsou to korálky na krku.

Jaký je váš jídelníček? Musíte se hodně hlídat?

Z výživy jsem zkoušel hodně věci, ale nejlépe u mě funguje jídelníček podle tradiční čínské medicíny – na základě mojí konstituce. Vzhledem k tomu, že jsem spíše slabší konstituce, konkrétně v zimě se vyhýbám syrové zelenině, protože syrová zelenina odebírá vnitřní teplo a energii. Můj jídelníček je hodně složen z celozrnných cereálií, vařené dušené či pečené zeleniny, kvalitních bílkovin v podobě ryb či luštěnin,  důležité jsou kvalitní tuky v podobě oříšků či kvalitních olejů. Na svačinu jím většinou sušené ovoce či oříšky.

Jakým potravinám se vyhýbáte?

Spíše se vyhýbám mléčným výrobkům a většině masa. Hlavně tomu nekvalitnímu. Když už si dám maso, tak kvalitní a většinou v podobě ryb.

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo a obecně kuchyně?

Mám spoustu oblíbených jídel, velmi rád ochutnám jakoukoliv pečenou zeleninu. Moje nejoblíbenější kuchyně je indická. Nevadí mi ostřejší věci.

Fotogalerie
12 fotografií