Organizátory festivalu Re:publika napadla nevídaná věc: pod taktovkou výtvarnice Kateřiny Šedé (41) se rozhodli seznámit 1918 osamělých lidí. Polovinu mužů a polovinu žen. Číslo odkazovalo k letopočtu vzniku Československa a oslavám 100 let státnosti.

Na zorganizování seznamky dostala Kateřina Šedá 4,4 milionu korun od města a státu. Protože se ale záměr nepodařilo naplnit, bude muset Kateřina Šedá část peněz vrátit. „Rozpočet celé akce se upraví na základě reálného počtu účastníků,“ řekla Blesku Kateřina Loukotová z kanceláře primátora Brna.

Vášně a protesty

Seznamka, dotovaná z veřejných peněz, vzbudila v Brně velké vášně. Genderové skupiny brněnské megarande dokonce nařkly, že diskriminuje homosexuály. To pořadatelé striktně odmítli. „Orientaci zúčastněných jsme neřešili,“ uvedla výtvarnice Šedá.

Části veřejnosti a brněnským opozičním stranám se nelíbilo, že projekt byl financován z veřejných peněz. „Osobní výdaje pořadatelů dosáhly 1,4 milionů korun,“ upozornil bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (44, Brno+). Zkritizoval, že organizátoři pavilon se seznamujícími se lidmi neprodyšně uzavřeli pro veřejnost.

Dovnitř nepustili ani novináře. „Celá akce byla pojata jako uzavřená společnost. Nastoupila na nás ochranka. Dovnitř nás nepustili, ani když jsme byli ochotni nechat kamery venku. Veřejná kontrola dotace byla zcela znemožněna,“ prohlásil Kotzian.

Seznamka nebyla žádné peep show

Kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl (52) kritiku opozice odmítl. „Tohle nebyla žádná reality show ani peep show,“ vysvětlil. Organizátoři prý seznamku uzavřeli pro neregistrované kvůli obavám z možného studu zúčastněných mužů a žen.

Navzdory rozpakům, které megarande u části veřejnosti způsobilo, si výtvarnice Kateřina Šedá za projektem stojí. „Je to neskutečný zážitek vidět odcházet z akce tolik dvojic a skupin. Doufám, že se podaří v tomhle pravidelně pokračovat,“ uvedla.

VIDEO: Vztahy mohou být velmi netradiční. Cait žije se dvěma muži.

Video
délka: 01:18.57

Cait žije ve vztahu se dvěma muži Barcraft TV

Fotogalerie
7 fotografií