Dětský sen? Kdeže. Touhu postavit si miniaturní železnici dostal Jiří Šimkůj až ve zralém věku. Poté, co s přáteli prožil zklamání, když padl jejich projekt muzea železnice. „S radnicí jsme nenašli společnou řeč. Tak jsem si řekl, že si po padesátce splním jiné přání,“ řekl Blesku invalidní důchodce.

Se stavbou pomohli kamarádi

V zahrádce domu se na jaře 2016 objevilo s pomocí přátel 18 metrů kolejí a mininádraží. A postupně přibývaly další objekty. Lanovka, vodárna, kostel, rozhledna nebo napodobenina oblíbené hospůdky U Slunce. Nechybí ani depo vedoucí okénkem do sklepa.

Fantazii se meze nekladly. „Impuls jsem dostal kdysi na montážích v Německu. Tam jsou takzvané LGB železnice oblíbeným doplňkem zahrad. A jejich majitelé mají u plotů pořád diváky,“ prozradil nadšenec k projektu v měřítku 1:22,5 oproti skutečnosti.

Video
délka: 00:44.75
Video se připravuje ...

Nejobletovanější předzahrádka v Blansku: Důchodci se za plotem prohání vláček. Blesk TV Zdeněk Matyáš

Letos se kolejiště rozšířilo

Zbýval detail. S manželkou Libuší si ujasnit, jak bude předzahrádka po železniční „revoluci“ vypadat. „Žena měla samozřejmě poslední slovo, kde zůstane zeleň a květiny. Trať hezky doplňují,“ usmívá se Jiří.

„Letos jsem kolejiště rozšířil na celou předzahrádku, což je dalších 14 metrů. U trati bylo dobudováno malé městečko včetně kopie našeho domku a 70 centimetrů vysoké rozhledny,“ upozorňuje na novinky.

Kdy a kam za raritou

Návštěvníci najdou 1. Blanenskou LGB železnici na ulici Divišova 45. V provozu je od dubna do října, každou lichou neděli od 14 do 17 hodin, o prázdninách každou neděli.

Pro školky či družiny lze jízdu domluvit individuálně po předchozí domluvě. „Jako důchodce mám dost času. A radost dětí je mi odměnou,“ ubezpečuje tvůrce kuriozity, údržbář a výpravčí v jedné osobě.

Fotogalerie
15 fotografií