Při přednášce na VUT v Brně o trojrozměrném tisku mladíka napadlo, že by pomocí této technologie mohl vyrobit umělé oko. Využil k tomu vlastní protézu, kterou si naskenoval na 3D skeneru. V modelovacím programu získaný tvar upravil a nanesl na něj texturu vytvořenou z fotografie oka. Pak vytiskl probarvený model na 3D tiskárně. Jako materiál použil fotopolymer.

„Tiskárna postupně nanese jednotlivé vrstvy materiálu o tloušťce až 14 mikrometrů a vytvrdí je světlem. Tiskárna využívá technologii PolyJet, při které rovnou dochází k míchání barev a je tak možné vytisknout plnobarevný model,“ vysvětlil postup výroby oční protézy vynálezce Vocílka.

Pacient může mít vytištěné oko za 1,5 hodiny

V současné době se oční náhrady na míru pro pacienty vyrábějí ze skla nebo akrylátu. U obou typů jde o ruční výrobu. Kromě výroby vycházející ze vzorkovníku je možné také vytvořit protézu pomocí otisku očního důlku. Výhodou je možnost úpravy tvaru po dokončení, která u protéz ze skla není možná.

Skleněnou protézu může mít pacient už zhruba za dvě hodiny a akrylátovou za osm. Mojí metodou trvá tisk necelou hodinu a půl. Pak se musí ještě počítat s časem na úpravu modelu a zalitím povrchu do akrylátu,“ upozornil Vocílka.

Nejnáročnější oblastí protézy je duhovka. Je totiž  důležité, aby se ta uměle vytvořená co nejvíce podobala zdravému oku pacienta a rozdíly nebyly na první pohled patrné. „To je při ruční výrobě poměrně náročné, u strojové by se tak dalo dosáhnout lepších výsledků,“ tvrdí Vocílka.

Oční protézy by mohly zlevnit

V Česku v současnosti podle odhadů zdravotních pojišťoven nosí oční protézy okolo čtyř tisíc lidí. Kromě času, který se strojovou výrobou ušetří, oční protézy vytvořené Vocílkovou metodou zlevní. 

I když v Česku jsou oproti zahraničí poměrně levné – vyjdou na dva až tři tisíce korun, v Anglii se třeba ale částka dokáže vyšplhat až k devadesáti tisícům korun. Vynález brněnského studenta proto může mít i mezinárodní rozměr.

Náklady na 3D tisk totiž dosáhly necelých 850 korun. „Po započtení dokončovacích prací je výsledná cena srovnatelná s ruční výrobou,“ spočítal Vocílka.

Zatím vyrobil prototyp, na kterém bude ještě dále pracovat a vylepšovat ho. A plány má velké! V budoucnu by chtěl vyzkoušet biokompatibilní materiál, který se nyní používá na zubní náhrady. Výsledkem by byla protéza vyrobená čistě jen 3D tiskem.

VIDEO: Eva Žídková, které lis amputoval obě horní končetiny, se raduje z nových rukou.

Video
délka: 01:00.64
Video se připravuje ...

Hladit děti protézou nemůže. Mohla by jim ublížit. Blesk - Jan Doležal

Fotogalerie
5 fotografií