Například paní Jana se svěřuje s tím, kde spala v zimě. Ukazuje v podchodu hlavního nádraží nebo na průchod do domu na ulici Masarykova. „Spali jsme na krabicích. Přítel, taky bezdomovec, mě naučil přikrývat se jen bundou i v minus deseti. Byla jsem často hodně nemocná, málem jsem přišla o část nohy kvůli omrzlinám,“ svěřuje se. Za průvodcování jí zájemci platí, doporučený poplatek je stovka za osobu.

Při prohlídce Brna každý bezdomovec vede jinou trasou, ke které má vztah. Například Jiří si vybral park Lužánky a jeho okolí, Jana vede zájemce centrem města,“ vysvětluje Kristýna Minaříková, která tyto prohlídky v Brně vymyslela. Inspiroval ji projekt Pragulic. Od roku 2012 se z několika bezdomovců stali placení průvodci netradičními lokalitami Prahy.

Video
délka: 00:25
720p 360p

Prohlídka Brna s bezdomovci Markéta Malá

Zajímala mě autentická zpověď přímo od člověka, který život na ulici skutečně zažil. O těchto věcech člověk slyší jen z doslechu. Studovala jsem sociální práci, můj zájem s tím samozřejmě také souvisí,“ tvrdí Nikola Krejčiříková, jedna z účastnic prohlídky města s bezdomovci. Dodává, že ji překvapilo, jak to má Jana v hlavě srovnané a že mluví rozumně, i když zažila hrozné věci.

Začínali jsme jen s paní Janou, pak se přidali další dva průvodci. O prohlídky je vždy velký zájem. Chceme ale, aby to bylo komorní, takže s bezdomovci chodí skupina maximálně 8 lidí,“ prozrazuje jedna z organizátorek akce Markéta Krčilová. Pro letošek prohlídky skončily, další jsou na programu až v březnu, kdy bude víc teplo.

Fotogalerie
7 fotografií