Příprava zimního zabezpečení pro lidi z ulice je pod taktovkou Centra sociálních služeb Praha. To spolupracuje s neziskovými organizacemi, jako je Armáda spásy, Arcidiecézní charita a Naděje. V metropoli nyní žije okolo 1500 lidí bez střechy nad hlavou. Praha navíc počítá s navýšením tohoto počtu během zimy. Každoročně se sem kvůli lepším službám vydávají lidé bez domova z dalších měst.
„Hašení požárů není rutina.“ Jan Procházka slouží u pražských hasičů už 21 let, co se za tu dobu změnilo?

Proč bezdomovci nocleh nevyužijí?
Jeden z důvodů, proč někteří bezdomovci volí raději nocleh na ulici, je prostý. Nebývají schopni, nebo nechtějí dodržet určitá pravidla. „Vadí nám, že nemůžeme být přes noc spolu,“ vysvětloval Václav, proč je s přítelkyní Marií raději v mrazu ve stanu.
Jde-li o pravidla, která se týkají alkoholu, čím větší mrazy panují, tím shovívavější pracovníci center bývají. „Nesmí být nebezpeční sobě, ani svému okolí,“ vysvětloval ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Jan. Noclehárny jsou v Praze zcela zdarma, až na loď Hermes, tam za noc zaplatíte 20 korun. Ve všech pak každý dostane nejen čistě povlečenou postel, ale také čaj, jídlo a v případě nouze i ošacení.
Zároveň je Praha připravena i na pomoc těm, kteří si sami do noclehárny nedojdou. Proto funguje dispečink, který je v kontaktu s městskou policií, nemocnicemi i terénními pracovníky, aby mohli danému člověku z ulice efektivně pomoci.