Centrum získalo z evropských fondů více než 60 milionů korun. Modernizace přístrojového vybavení umožní výzkumníkům účinněji chránit vzácné druhy ryb, vyvíjet nové postupy pro jejich rozmnožování a uchování genetické rozmanitosti. Mohou také přesněji sledovat, jak různé škodlivé látky z prostředí ovlivňují řeky, rybníky a jezera. Výsledky těchto výzkumů jsou zásadní například pro plánování lepší ochrany vodních ekosystémů a zdrojů vody
Výzkum se také věnuje klimatickým změnám. Vědci zjišťují, jak rostoucí teploty a další změny ovlivňují sladkovodní ekosystémy – tedy prostředí, ve kterém žijí ryby, rostliny a další vodní organismy. Tyto poznatky budou v budoucnu klíčové například pro správu zdrojů vody, ochranu krajiny nebo zajištění dostatku kvalitní pitné vody.
CENAKVA je výzkumnou institucí zřízenou Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích. Modernizace je nezbytná pro udržení kroku se špičkovými evropskými výzkumnými centry. Nově pořízené přístroje budou sloužit nejen zdejším vědcům, ale budou k dispozici také jiným výzkumným týmům a firmám. Díky tomu se otevře prostor pro novou spolupráci a rychlejší šíření vědeckých poznatků do praxe.
Podobných projektů bylo v České republice podpořeno více než 30, a to za téměř 3,5 miliardy korun. Další projekty, které byly díky OP JAK realizovány, je možné si prohlédnout v Labyrintu projektů na webu programu.
Operační program Jan Amos Komenský přináší podporu pro školy, výzkum a vzdělávání v České republice. Program spravovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, umožňuje čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie v období let 2021 až 2027. Celkově bude z programu rozděleno na jednotlivé projektové záměry 84 miliard korun.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy