„Pokud pacienti s diabetem nemají dostatečnou kontrolu nad hladinou cukru v krvi, dramaticky se u nich zvyšuje riziko zdravotních komplikací,“ upozorňuje diabetolog MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Komplikace nejen ohrožují životy diabetiků, ale také enormně finančně zatěžují zdravotní systém.

„Podle různých odhadů se roční náklady na léčbu diabetu v České republice pohybují mezi 20 až 50 miliardami korun, přičemž přibližně dvě třetiny této částky jdou právě na řešení komplikací, kterým by šlo předejít lepší kontrolou onemocnění. Pravidelný monitoring hladiny cukru v krvi je přitom pro kompenzaci nemoci klíčový,“ dodává MUDr. Šoupal. Podle studie publikované v roce 2024 využívalo v rámci hrazené péče v roce 2021 některý ze systémů pro kontinuální monitoraci glykémie přibližně 38 % pacientů s diabetem 1. typu v České republice. Mezi diabetiky 2. typu, kteří si tyto pomůcky musí hradit sami, je využití senzorů daleko méně rozšířené.

Klíč k efektivní léčbě? Senzor pro všechny potřebné

Pravidelná měření hladiny krevního cukru jsou zásadní prevencí komplikací diabetu, jako jsou postižení srdce, ledvin, nervů nebo zraku. Tradiční glukometry, které vyžadují opakované vpichování do prstu, však pro mnohé pacienty představují překážku a vedou k zanedbávání pravidelných kontrol.

 „Zdaleka ne všichni diabetici dbají na správnou kompenzaci. Někteří pacienti například nedochází ani na pravidelné kontroly do diabetologických ambulancí. Čísla jsou neúprosná – každý druhý až třetí diabetik není dostatečně kompenzován, což má často závažné následky,“ říká MUDr. Šoupal. „Glukózové senzory, které poskytují přesná data o hladině krevního cukru, upozorňují na nebezpečné výkyvy a umožňují tak efektivněji dohlížet na nemoc, v mnoha ohledech tak představují revoluci v péči o pacienty.“

Podle francouzské studie z roku 2021 může používání senzorů snížit riziko hospitalizací kvůli hypoglykémii až o 50 %. Další odborné studie potvrzují, že senzory výrazně zlepšují kompenzaci diabetu a pomáhají předejít život ohrožujícím stavům.

Autor: Osobní archiv MUDr. Šoupala

Musí dvojkaři zůstat na druhé koleji?

Přestože senzory patří k tomu nejlepšímu, co moderní medicína v oblasti léčby diabetu nabízí, v Česku je používá velmi nízké procento pacientů s diabetem 2. typu. Tzv. „dvojkaři“ si je totiž musí platit sami, což pro ně představuje měsíční náklady ve výši zhruba 3 000 až 6 000 Kč. Takové výdaje si však může dovolit jen málokdo. „Přístup k senzorům není jen otázkou pohodlí, ale účinné prevence. Snížení rizika komplikací by vedlo nejen k efektivnější terapii, ale také k miliardovým úsporám pro zdravotní i sociální systém,“ vysvětluje MUDr. Šoupal.

Lepší dostupnost slibuje novela zákona

Novela je aktuálně projednávána v Poslanecké sněmovně a čekají ji další klíčové legislativní kroky, než se dostane k podpisu prezidentovi. Do té doby však zůstává otázkou, zda se podaří udržet podporu ze strany zákonodárců. „Každý, kdo se o tuto problematiku zajímá, by měl sledovat, jak se situace vyvíjí. Vliv veřejné podpory není zanedbatelný – čím větší zájem společnost projeví, tím větší šance je na pozitivní změnu,“ upozorňuje MUDr. Šoupal.

Je důležité, aby lidé pochopili, že lepší dostupnost senzorů se netýká jen diabetiků samotných, ale má i širší společenský dopad. Efektivnější léčba znamená komfortnější život pro statisíce lidí, prevenci vážných komplikací, méně hospitalizací a nižší náklady na následnou péči.

„Diabetes 2. typu je nemocí, která se týká každého desátého Čecha. Je načase, aby moderní technologie, jako jsou glukózové senzory, byly dostupné pro každého, kdo je potřebuje – nejen pro ty, kteří si je mohou dovolit,“ uzavírá MUDr. Šoupal.