Video
Video se připravuje ...

 Plzeňský Prazdroj, a. s.

Pivo má v Česku dlouhou a bohatou tradici. Jsme známí tím, že máme největší spotřebu piva na obyvatele na světě, a to už mnoho let v řadě. Snad každý Čech má k pivu co říct, ať už jde o oblíbenou značku, hospodu, nebo zážitky spojené s jeho konzumací.

A jak dobře pivo znáte? Zjistěte, jestli věříte některým z vyvrácených mýtů, které kolem něj kolují.

Mýtus č. 1 – Pivo z plechovky chutná jinak než pivo z lahve

Zatímco pro někoho je moment otevření vychlazené plechovky symbolem léta, jiní si raději přiťuknou skleněnou lahví. Existuje však nějaký skutečný rozdíl v chuti? Domněnka, že pivo z plechovky automaticky chutná odlišně než to stejné pivo nalité z lahve, je mylná. Technologie balení nápojů je dnes vychytaná do posledních detailů, takže obal chuť nijak přímo neovlivňuje. Přesto můžete mít pravdu, když se vám zdá, že při pití pociťujete rozdíl – na vině může být jednak to, že plechovky jsou odolnější vůči nesprávnému skladování, ale i odlišnost způsobu, jakým pivo z plechovek a lahví pijeme.

Mýtus č. 2 – Pivo bylo vždy spíš mužská záležitost

Mýtus, že pivo bylo vždy spíše mužskou záležitostí, je daleko od pravdy. Britská historička Jane Peytonová léta bádala o původu piva a jeho historickém vývoji a její výzkumy odhalily, že tisíce let bylo vaření piva výsadou žen, které ho také konzumovaly ve větší míře než muži. Před sedmi tisíci lety v Mezopotámii a Sumeru byly schopnosti žen natolik důležité, že se vaření piva a provozování pivnic mohly věnovat výhradně ony. Pivo bylo navíc vnímáno jako dar bohyně, nikoli mužského boha.

Mýtus č. 3 – V Německu chutná plzeň líp než u nás

Poměrně rozšířené je tvrzení Čechů, že v zahraničí chutná tradiční plzeň lépe než u nás. V Plzni vznikl v roce 1842 český ležák, který se stal vzorem pro všechna piva v největší pivní kategorii na světě, označené dnes jako Pils, Pilsner nebo Pilsener. Pilsner Urquell je však jenom jeden. Mýtus o rozdílné chuti v zahraničí vyvrací Václav Berka, dlouholetý sládek: „Tady se vaří naše pivo pro celý svět. Existuje pouze jedna jediná plzeň pro všechny trhy na světě. Je to úplně stejné pivo, ať už si ho dáte v Praze U Pinkasů, v Německu nebo třeba v Kanadě.“ Tudíž, rozdíl v chuti je spíše subjektivní dojem než realita – možná, že za hranicemi našich českých starostí si pivko prostě více vychutnáváme.

Mýtus č. 4 – Pivo se vždy servíruje ledově chlazené

Pivo je skvělým nápojem během horkých letních dnů, kdy jeho ledově vychlazená verze dokáže příjemně osvěžit. Ačkoli většina lidí tento způsob preferuje, neznamená to, že je to jediná možnost servírování. Některá piva uvolní svá aromata a chutě lépe, když nejsou úplně studená, a například kořeněné aly chutnají dobře i teplé v zimě u krbu.

Mýtus č. 5 – Tmavé pivo je vždy silnější než světlé

Tmavá barva evokuje u mnoha lidí pocit, že černé pivo obsahuje více alkoholu než světlé. Že je pivo tmavší, však s obsahem alkoholu nijak nesouvisí. Jeho množství totiž závisí na metodě vaření piva. Barva piva je dána použitými surovinami, zejména délkou pražení sladu. Existují tmavá piva s velmi nízkým obsahem alkoholu i piva světlá, která ho mají vysoký. Platí tedy, že světlost nebo tmavost piva o obsahu alkoholu nijak nevypovídá.

Mýtus č. 6 – Po černém pivu rostou prsa

Velmi rozšířený mýtus se týká černého piva a jeho vlivu na růst prsou. I proto spousta pivařů pije jen světlé pivo – tmavé je údajně pro ženy. Kolik je na tom však pravdy? Přestože to nebylo nikdy žádným vědeckým zkoumáním ověřováno, výzkum Velkopopovického Kozla ukázal, že každý pátý Čech tomuto mýtu stále věří. Lze však říci, že černé pivo neobsahuje žádnou látku, která by na růst prsou měla mít vliv.

Autor: Shutterstock