České ženy ve věku 40–44 let vydělávají o 23 % méně než muži, jak uvádí web projektu Rovnaodmena.cz. V tomto věku na ženy nejvíce dopadá péče o děti. Nejde jen o výpadky v docházce do zaměstnání kvůli nemocným dětem. Menší mzdu dostane žena často i proto, že zaměstnavatel tyto absence dopředu očekává.

Nižší plat ovšem znamená i nižší nemocenskou. „Pět let jsem byla doma s dětmi, pak jsem se vrátila do práce v obchodním oddělení velké firmy. Jako máma dvou malých školáků jsem se spokojila s podprůměrnou mzdou,“ říká Magda (41) z Plzeňska. „Koneckonců, měli jsme ještě manželovu výplatu, podstatně vyšší než moji,“ dodává.

Život vzhůru nohama

Pak si však jednoho dne nahmatala bulku v prsu. Následná vyšetření potvrdila zhoubný nádor. Operace, chemoterapie a rekonvalescence vyřadily Magdu na dlouhé měsíce z běžného provozu. Vážná nemoc převrátila život vzhůru nohama celé rodině. 

Magda měla kvůli malé mzdě nízkou nemocenskou, ale rodinný rozpočet utrpěl i další rány. Manžel musel po nějakou dobu také zůstat doma a pečovat o ženu i děti. Spoustu peněz stálo dojíždění k lékařům, placené hlídání dětí či doplňky stravy. 

Magda se těžko zbavovala pocitu selhání. Co mohla udělat jinak? „Měla jsem být sebevědomější při vyjednávání o mzdě. A během rodičovské jsem se mohla něco nového naučit, třeba v online kurzu,“ říká dnes Magda. A uvědomila si i další důležitou věc – kdyby měla sjednané životní pojištění, rodina by zvládla situaci lépe. To Magdě potvrzuje i příběh Nikol, její spolužačky ze střední, která prodělala už v 38 letech mozkovou mrtvici. 

Opravdová pomoc v nouzi

„Samozřejmě byla i Nikol pořádně zaskočená, stejně jako já svou nemocí. Jenže jí díky životnímu pojištění FLEXI hned po potvrzení diagnózy pojišťovna vyplatila 350 tisíc korun,“ popisuje Magda. Nikolin přítel tak mohl dál chodit do práce, o jejich syna Matěje pečovala babička na střídačku s placenou chůvou. Nikol naplno rehabilitovala, hodně jí pomohl pobyt v lázních. Na úhradu nákladů na zotavení využila bonus CESTA KE ZDRAVÍ, který získala k pojistce.

Závažnou diagnózu si někdy vyslechnou i mladé ženy. Životní pojištění FLEXI proto nabízí za zvýhodněné pojistné balíček PRO NI, který ženy chrání pro případ nejtypičtějších vážných onemocnění. Při významných životních událostech, jako je například svatba nebo narození dítěte, navíc mohou navyšovat pojistné částky bez zkoumání zdravotního stavu. Pokud je žena v pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství, pojišťovna jí proplatí až 30 dnů pracovní neschopnosti a 90 dnů, jestliže bude alespoň 3 dny v nemocnici. Při komplexním zajištění vážných rizik je možné získat slevu až 30 %.