V Česku nehrozí tsunami, přírodní katastrofy se nám však nevyhýbají
Sdružení Bündnis Entwicklung Hilft každoročně vydává zprávu The Word Risk Report, která hodnotí riziko katastrof ve světě. Česká republika má velmi nízký index rizik. Ze 193 zemí celého světa se v roce 2022 umístila až na 180. místě.
Znamená to, že riziko přírodních katastrof obrovského rozsahu je v ČR opravdu nízké. Nehrozí nám tsunami ani hurikány. Neznamená to ale, že by se nám přírodní živly zcela vyhýbaly, naopak. A zanechávají za sebou materiální škody a někdy bohužel i oběti na životech. V posledních letech to byly například:
- Srpen 2002 – povodně v Čechách způsobily škody za 73 mld. Kč.
- Leden 2007 – orkán Kyrill. Největší větrná katastrofa v dějinách České republiky zasáhla celé území. Způsobila bezmála 80 tisíc pojistných událostí s objemem škod téměř 2,25 mld. Kč.
- Květen až červen 2013 – povodně, které se dotkly téměř 1000 obcí a způsobily spolu škodu za 7,6 miliardy Kč. Bohužel měly na svědomí i 15 lidských životů.
- Červen 2021 – tornádo na jižní Moravě, které se přehnalo přes 7 obcí, vyžádalo si 6 obětí a napáchalo škody za přibližně 3,4 miliardy Kč.
- Leden 2022 – vichřice Nadia, která na horách dosahovala hodnoty orkánu, tedy 185 km/h. Škody se pohybovaly kolem 1 miliardy Kč.
Přibývá přírodních katastrof?
Přírodní katastrofy jsou tu s námi odedávna. Dnes je ale vnímáme skrze sociální sítě a i referování v téměř reálném čase ve zpravodajství mnohem intenzivněji.
Extrémních vlivů způsobených povětrnostními podmínkami je 4-5× více než před 50 lety, způsobují také výrazně větší škody. A důvod? Podle WMO jsou na vině jednak globální změny, jednak jsou ale podobné situace častěji hlášeny než kdysi.
Jak se ochránit dobrým pojištěním?
Dá se říci, že důvodů, proč řešit pojištění majetku, v čase přibývá. Pojistit proti řádění přírodních živlů dnes můžete nejen nemovitost, ale i domácnost. Zásadní je sjednat pojištění správně – s ohledem na vaši situaci. Česká asociace pojišťoven k tomu sepsala šestero pravidel, kterými se doporučuje řídit:
- Rozhodující je kvalita pojištění, ne jeho cena. Cenově nejvýhodnější nabídka nemusí být tou nejlepší z pohledu pojištěných rizik, rozsahu a výše pojistného krytí.
- Pojistku si nechte „ušít na míru“. Pečlivě si prostudujte, co je součástí základního balíčku, a připojistěte pro vás relevantní rizika.
- Věnujte dostatečnou pozornost pojistným podmínkám. Mrkněte na výluky, sublimity, rozsah krytí.
- Informujte pojišťovnu o změnách na pojištěném majetku. Přistavěli jste garáž či zrekonstruovali podkroví? Všechny změny na majetku promítněte do smluvní dokumentace.
- Pamatujte na aktualizaci pojistných smluv i kvůli rostoucím cenám – pozor na podpojištění. Jedním z řešení je sjednat si pojištění nemovitosti u pojišťovny, která garantuje opravu nebo opětovné postavení nemovitosti bez rizika podpojištění. Takhle má pojištění majetku postavené KB Pojišťovna.
- Doklady o pojištění pečlivě uschovejte. Stejně tak mějte pořádek v účtenkách a fakturách za vybavení, elektroniku a odborníci doporučují i průběžně pořizovat fotodokumentaci. V případě pojistné události pečlivá dokumentace všechno usnadní.
Základní pravidlo je pojistnou událost pokud možno bezodkladně nahlásit, zdokumentovat vzniklé škody a udělat vše pro zabránění vzniku dalších škod.