Přestože od začátků streamování uběhla řada let a nyní se těší velké popularitě, řada z nás nemá úplně představu, co to je a jaké jsou výhody oproti klasickému stahování videí a filmů. Pojďme si tedy streamování, supernosič digitálního obsahu, trochu přiblížit.

Co to je streamování?

Streamování je metoda nepřetržitého přenosu digitálních mediálních souborů – obecně zvuku a videa – z jednoho bodu do druhého. Na rozdíl od stahování, při streamování data proudí nepřetržitě přes kabelové nebo bezdrátové připojení k internetu do osobního počítače, mobilního zařízení nebo chytré televize, zatímco sledujeme média. Média mohou být přenášena živě, nebo mohou být data předem zaznamenána a přehrána prostřednictvím streamovacích služeb. Streamovaný obsah přichází v mnoha různých formách, včetně filmů, televizních pořadů, podcastů, webcastů a hudebních videí.

Jak streamování funguje?

Při streamování jsou digitální média přehrávaná na zařízení uživatele uložena vzdáleně na serverech nebo cloudových platformách poskytovatelů obsahu. Uložená data cestují z těchto serverů v segmentech nazývaných pakety namísto všech najednou. Tyto pakety jsou pak přenášeny přes internet jednotlivě, což umožňuje, aby části souboru dorazily do vašeho zařízení mnohem rychleji kvůli jejich menší velikosti. Jakmile tyto pakety dorazí, přehrávač médií ve vašem zařízení interpretuje data a začne tyto pakety znovu kombinovat nebo je ukládat do vyrovnávací paměti. Tato vyrovnávací paměť představuje, kolik dat, která jste ještě nesledovali, dorazilo, což vám umožní pokračovat ve streamování, zatímco další část souboru se stáhne na pozadí. Někdy pomalejší připojení k internetu znamená, že vaše spotřeba v reálném čase překonává vyrovnávací paměť a budete muset počkat, až dorazí další, než budete pokračovat.

Autor: New Mind s.r.o.

Rozdíl mezi streamováním a stahováním

Streamování nabízí uživatelům nesčetné množství výhod, které normální stahování prostě nemůže. Sice obě metody zahrnují soubor, který cestuje ze serveru do zařízení, primární rozdíl se týká toho, jak se obsah chová, jakmile dorazí do vašeho zařízení. Streamovaný soubor lze přehrát, jakmile budou k dispozici části souboru, které chcete zobrazit. Zatímco stažený soubor je uložen do paměti počítače před úplným přehráním a zabírá velké množství místa. Streamovaný soubor není uložen v zařízení a nelze jej tedy později zobrazit. Streamování je tedy efektivnější, flexibilnější a umožňuje přijímat média za běhu. Což znamená, že nemusíte ukládat tyto soubory na pevný disk, ani nebudete muset platit za cloudové místo, abyste udrželi své soubory online. Dále je zde lepší ochrana vašeho soukromí a nezákonného sdílení, čímž se zachovávají autorská práva.

Co ke streamování potřebujete?

Ke streamování videí nepotřebujete ani tak nabušené zařízení jako spíše dobrého operátora, který vám nabízí nejlépe neomezená data. A hlavně vysokorychlostní internet, protože sledování v reálném čase konzumuje velké množství dat. A co rozhodně nechcete, aby se vám sledování trhalo, nebo dokonce při napínavých scénách zastavilo.

Takže je tu dost dobré streamovací úložiště Přehraj.to, které využívá přes 11 tisíc platících uživatelů a to nejen ke sledování, ale i sdílení videí online. To už něco svědčí o oblíbenosti daného média. Přehraj.to nabízí sledování videí v HD rozlišení a neomezené streamování 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Dále bezpečnou online platbu a k tomu i garanci vrácení peněz, pokud byste z nějakého důvodu nebyli spokojeni. Ale myslím, že spokojeni prostě budete. Tomu nahrává i fakt, že nyní probíhá akce, kdy je přehrávání na webu http://prehraj.to zcela zdarma.